در سفرهای جاده ای، ماشینمان را تمیز نگه داریم.


برای همه ما پیش آمده که با خودروی شخصی به سفر رفته باشیم. ماشینمان را سوار شدیم و به جاده زدیم و پس از مدتی دیدیم که داخل ماشین به هم ریخته است و کاملا کثیف شده است. در طول سفر میتوانیم کارهایی را انجام بدهیم که خودروی شخصیمان را تمیز نگه داریم.

 

_با ماشینی تمیز سفر را شروع کنید.

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که قبل از شروع سفر ماشینتان را حسابی تمیز کنید، داخل و خارج آن را برق بیندازید، اگر خودتان اهل تمیز کردن و شستن ماشین نیستید، حداقل آن را به کارواش ببرید. بعضی ها مثل خود من عادت دارند بطری های نصفه و نیمه آب معدنیشان را داخل ماشین رها کنند، یا روزنامه ها و مجلاتی که در ماشین میخوانند را در ماشین جای می گذارند، مطمئن بشوید که قبل از سفرتان اثری از این وسایل داخل ماشینتان باقی نمی ماند. فراموش نکنید که ماشینتان کمد یا انبار زباله های بازیافتی نیست.

 

_چند وسیله مهم را دم دست داشته باشید.

اگر سفرتان طولانی است و مدت زمانی که قرار است در ماشین بمانید زیاد است، برای تغییر حال و هوای خودتان هم که شده باید چند وسیله شوینده و تمیزکننده که بوسیله آنها در فواصل زمانی مشخص یا هر موقع که ماشینتان خیلی کثیف شد، بتوانید ماشین را تمیز کنید، بهمراه ببرید. چند کیسه زباله کوچک بردارید تا زباله را روی زیرپایی خودرو نریزید. شیشه شور و دستمال مخصوص تمیز کردن شیشه ها را بردارید. یک قوطی اسپری را با آب و مایع لباسشویی پر کنید، به کمک این مایع در صورتی که بدنه ماشینتان چرب و روغنی شد، میتوانید به راحتی لکه را پاک کنید.

 

_شامپوی بچه برای شستشوی ماشین.

به جای اینکه از شوینده های مخصوص خودرو که درون آن از مواد شیمیایی استفاده شده و به پوست دستتان آسیب میزنند و قیمتشان هم معمولا بالاست از شامپوی بچه استفاده کنید که هم مواد شیمیایی ندارد و علاوه بر این مقدار کمی از این شامپوها کف زیادی درست میکنند که با یک قوطی از این شامپوها چندین بار میتوانید بدنه خودرویتان را بشویید.

 

_موکت کف ماشین را تمیز کنید.

همیشه در سفرهای طولانی زمینی که با ماشین خودمان به سفر میرویم، کف ماشین حسابی کثیف میشود. کافیست که به شهری ساحلی رفته باشید و بچه ها بدون تمیز کردن پاهایشان سوار ماشین شده باشند، اینگونه یک ساحل شنی متحرک در ماشین خود خواهید داشت. علاوه بر این چون ساعات طولانی و ممتد در ماشین هستید، خیلی از وعده های غذایی یا میان وعده ها را در حین حرکت میل می کنید، همین باعث می شود کف ماشینتان بیش از پیش کثیف شود. به همین خاطر بد نیست که هر از گاهی، وقتی که برای استراحت کنار جاده توقف کرده اید، زیرپایی ها را دربیاورید و بتکانید. اینطوری مقدار کمی از خرده خوراکی هایی که خورده اید بر روی موکت باقی می ماند که زمانی که به منزل برگشتید میتوانید با جارو برقی آنها را هم تمیز کنید.

 

_مرتب باید خودرویتان را تمیز کنید.

فراموش نکنید که ماشین ها خود به خود تمیز نمی شوند، باید در فواصل زمانی مشخص هم بدنه و هم داخل آنها تمیز شوند. اگر از سفرهای بین شهری و شهریتان وسایل درون ماشین مانده که باید به داخل خانه برگردند، حتما این وسایل را از ماشین خارج کنید تا آنها را از آشفتگی دربیاورید. 

 

_به تمیز بودن جالیوانی ماشین اهمیت بدهید.

اینکه ماشینتان در جاهای مناسبی جالیوانی داشته باشد، خیلی عالیست. همینکه میتوانید در طول سفر وقتی لیوان چای یا قهوه را تا زمان خنک شدن داخل جالیوانی بگذارید، باید قدردان باشید و به درستی از جالیوانی های ماشینتان مراقبت کنید، اجازه ندهید فرزندانتان با وارد کردن فشار بیش از حد باعث شکستن آنها بشوند، همیشه باید فضای داخل آنها را تمیز نگه دارید و اگر قهوه یا مایع چسبناکی درون آن ریخت سریعا با پارچه ای خیس تمیزش کنید.

 

_سطل زباله در ماشینتان داشته باشید.

یک سطل زباله پارچه ای درون ماشین داشته باشید که بتوانید به دستگیره در یا به دور دنده آویزانش کنید درون آن کیسه پلاستیکی قرار بدهید که اگر زباله هایتان تر بود سطل زباله اتان را خیس نکند. اینطوری مجبور نیستید زباله ها را روی زیرپایی بریزید و علاوه بر این چون زباله ها را درون کیسه ای پارچه ای قرار میدهید، ظاهر فضای داخلی ماشین را برهم نمیزنید.

 

_از نظم دهنده ها استفاده کنید.

اینها در واقع وسیله هایی پارچه ای هستند که فضاهای تقسیم شده ای دارند که میتوانید وسایل کودک یا هر وسیله ای که نیاز دارید همواره دم دست باشند را درونشان قرار بدهید و پشت یکی از دو تا صندلی راننده و کمک راننده آویزان کنید. جیب های دکمه و زیپی این وسیله به شما اجازه می دهند به راحتی وسایلتان را درونشان نگه دارید و هر زمان که بهشان احتیاج داشتید از آنها استفاده کنید. میتوانید اسباب بازی های کوچک فرزندتان مثل جغجغه یا عروسک هایش را به این وسیله آویزان کنید تا مدام پیش رویش باشد و هر زمان که خواست بتواند اسباب بازی اش را بردارد. اینطوری دیگر ماشینتان از وسایلی که نامنظم و پراکنده هستند پر نمیشود.

 

_از قانون طلایی تمیز نگه داشتن ماشین پیروی کنید.

اگر چیزی وارد ماشین میشود، همان چیز باید از ماشین خارج هم بشود. اگر صبح زود بخاطر خنکی هوا با کت سوار ماشین میشوید و بعد از ظهر بخاطر گرمای هوا دیگر کت را از ماشین خارج نمی کنید، در اولین برگشت به هتل یا منزل یا محل اقامتتان در سفر باید کتتان را از ماشین خارج کنید. اگر فرزندتان با خودش کلی اسباب بازی به درون ماشین میاورد مطمئن بشوید که زمانی که به منزل برگشتید به او کمک می کنید تا همه اسباب بازی ها را از ماشین خارج کند.

 

_مدارک مهم ماشین را مرتب و به ترتیب در کنار هم نگه دارید.

هیچی اندازه اینکه پلیس بخاطر سرعت غیرمجاز خودرویتان را در حاشیه جاده متوقف کند و شما برای پیدا کردن مدارک ماشین کلنجار بروید، اعصاب خرد کن نیست. همه مدارک مهم مربوط به خودرو و گواهینامه تان را داخل پاکتی رنگی قرار بدهید و داخل داشبورد نگه دارید تا زمانی که لازم شد بتوانید سریع پیدایشان کنید. البته فراموش نکنید زمانی که میخواهید همگی از خودرو خارج بشوید مدارک ماشین را با خودتان از ماشین خارج کنید.

 

_ظرف های غذای مخصوص کودک با خود ببرید.

همانطور که گفتم بخاطر طولانی بودن زمانی که در راه هستید مجبور میشوید بعضی وعده های غذایی را داخل ماشین میل کنید. بهتر است برای فرزندانتان ظرف های مخصوص غذا بردارید که تقسیم بندی های مشخصی برای خوراکی ها دارند، اینطوری کمی خیالتان راحت تر خواهد بود، چون غذای کمتری بر روی زیرپایی ها میریزد.

 

_از نرم کننده مو استفاده کنید.

اگر دوست دارید ماشینتان همیشه برق بزند، میتوانید از کمی نرم کننده مو به عنوان شوینده استفاده کنید. در طول سفر اگر بدنه ماشینتان خیلی کثیف شد میتوانید مکان مناسبی را برای دستمال کشیدن یا شستن پیدا کنید که در مرحله آخر توصیه میکنم از نرم کننده استفاده کنید تا برق خاصی بر روی ماشینتان بیافتد.

 

_از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید.

یکی از ساده ترین راه ها برای اینکه شیشه های ماشین و آینه ها را بدون اینکه از حجم زیادی آب استفاده کنید، بکار بردن دستمال مرطوب مخصوص کودک است. این دستمال ها مواد شیمیایی ندارند و علاوه بر این به راحتی شیشه ها را تمیز میکنند. مهمتر اینکه نیازی نیست زمان زیادی صرف اینکار بکنيد.

دیدگاه شما