سفر به كرمان: قسمت چهارم


حمام و موزه گنجعلی خان؛

حمام گنجعلی خان کرمان  یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه و شهرت زیبایی و عظمت تاریخی آن بین المللی هم شده است. سردر این حمام، با خطوطی ازعلیرضا عباسی، خوشنویس معروف عصر صفویه تزئین شده.  این حمام بخش های مختلفی از جمله سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم خانه دارد. این حمام سنتی در حال حاضر به موزه مردم شناسی فرهنگی کرمان تبدیل شده است. وارد این حمام که بشید ماکت هایی از افراد رو در حالت های مختلف خواهید دید که حال و هوای سنتی حمام رو برای شما تداعی خواهد کرد. این حمام به دلیل شهرتش یکی از نمونه هایی است که بخوبی ازش نگگهداری شده و در طول تاریخ بهش رسیدن و در هر دوره متناسب با کاربری که بهش دادن دستی هم به سر و رویش کشیدند.

 

حمام باغ الله کرمان؛

حمام باغ لله مربوط به دوره قاجاره و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. باغ لله ۲۰۰ سال سابقه داره و قبلاً باغ بزرگی بوده که متعلق به خواجه اتابک بزقوش از عرفا و سیاستمداران کرمان بوده و گرمابه ای هم که در این محله واقع شده هم به دستور او ساخته شده. با توجه به چیزی که در طول تاریخ نقل شده، این حمام از قدیمی ترین حمام های استان کرمان به حساب میاد. متاسفانه این بنا به دلیل عدم نگهداری مناسب، در حال تخریب کامل است و شرایط بسیار نامناسبی دارد. این حمام تا چندی پیش فعال بود ولی بعد از آن به دلیل بالا آمدن آب های زیرزمینی تعطیل شد و هم اکنون به دلیل انباشته شدن فاضلاب در آن به منشا بیماری های عفونی در منطقه تبدیل شده. امکان ریزش آن ره گذران رو تهدید می کنه و به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده.

 

باغ عمارت بیگلر بیگی فتح آباد؛

در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان باغ به نام  باغ عمارت بیگلر بیگی (فتح آباد) قرار دارد که مربوط به دوره قاجاراست، این باغ بخشی از روستای اختیارآباد است. این باغ که الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده، از یادگارهای فضل علی خان بیگلربیگی استکه به همین دلیل به این باغ، باغ بیگلربیگی هم میگویند. پویایی و سرزندگی این باغ بخاطر عبور آب فتح آباد از میان این باغ بوده. زمان احداث این باغ تاریخی که یکی از قدیمی ترین باغهای ایران و محل حکمرانی یکی از حاکمان کرمان بوده، به حدود سال های ۱۲۵۵ برمیگرده و متاسفانه از اونجایی که رفته رفته به دست فراموشی سپرده شده بود، به ویرانه ای تبدیل شد و مدتها به حال خودش رها شده بود. همین امر باعث شد تا آسیب های زیادی به بنای عمارت وارد شود و تقریبا اکثر درخت های باغ خشک شود. مرمت و بازسازی این باغ با تلاش بنیاد توسعه و عمران موقوفات کرمان و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، در سال ۱۳۹۲شروع شد. در احیاء این باغ تلاش شده تا با کمترین دخل و تصرف در بنا بازسازی این باغ انجام بشه تا اصالت این باغ به عنوان الگوی باغ سازی کرمان حفظ بشه. اما در حال حاضر چیزی که از این بنا میبینیم، عماری در دست تعمیر است که چند درخت تک و تنها در اطراف است.

 

آتشکده آناهید (قلعه دختر)؛

قدیمی ترین اثر تاریخی کرمان بنایی معروف به قلعه دختر است که زمان ساختش به دوره ساسانیان برمیگرده. این قلعه که در بیشتر متون تاریخی به نام قلعه کوه ازش یاد شده، امروز فقط تحت عنوان  "قلعه دختر" خوانده میشه و درشرق کرمان بر فراز صخره هایی مرتفع قرار گرفته و بقایای آن مایه شگفتی و حیرت مسافرانی است که برای بازدید ازش به این منطقه می آیند. تصور کنید در پای کوهی ایستاده اید که رد پای تاریخ به خوبی بر روی اون دیده میشه، یکم از قدرت تخیلتون کمک بگیرید و کمی از اونچیزی که در طول تاریخ بر روی این کوه و در این قلعه رخ داده، تصویرسازی کنید.مطمئن باشید از اینکار بسیار لذت خواهید برد. این قلعه درواقع بازمانده معبد آناهیتا ست. آناهیتا (الهه ناهید) که نگهبان آب ها، زنان، گیاهان و باروری بوده برای مردمان اون زمان بسیار مقدس و قابل احترام بوده است. ساختمان های این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم میشه. قسمتی که بر فراز قلعه نسبتاً مرتفع جنوب شرقی قرار داره و سابقاً قلعه کوه نامیده می شده بخاطر وضعیت طبیعی و شرایط توپوگرافی کوهستان کاملاً از قلعه جداست. قسمت دوم بر تپه کوتاه تری قرار داره و به قلعه دختر موسومه. در قلاع دختر کرمان با این که جست و جوهای زیاد به عمل اومده آثار تاریخی مهمی کشف نشده. افسانه ای درباره این قلعه وجود دارد با توجه به این افسانه، دختری بر این قلعه فرمانروایی میکرده که با داشتن طلسمی این قلعه رو ناگشودنی کرده بوده، اما بعدها با مطالعه منابع تاریخی به این نتیجه رسیدند که از اونجاییکه در آیین و فرهنگ ایران باستان، دختر نماد و مظهر دست نخوردگی بوده، نام این قلعه که در زمان خودش هیچگاه تسخیر نشده بوده را قلعه دختر گذاشتند.

دیدگاه شما