سفر به كرمان: قسمت سوم


آبشار سيمك؛

یکی از جاذبه های طبیعی دیگری که میتوانید از آن دیدن کنید، آبشار سیمک است، منطقه سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان و در منطقه کوهپایه قرار گرفته است. وجود امکانات و زیر ساخت های مناسب به خصوص اردوگاه سیمک که تحت مدیریت آموزش و پرورش قرار دارد باعث شده گردشگران فراوانی در طول سال زمان خود را در این منطقه بگذرانند. ۱۳ آبشار منطقه سیمک نیازمند صعود و فرودهای فنی و بیشتر مورد توجه کوهنوردان و صخره نوردان است. فرود از میان آبشار های زیبای این منطقه دلیل اصلی حضور گروه های سنگ نوردی و کوهنوردی در این دره زیبا است که با تجهیزات کامل به این منطقه می آیند. این منطقه به مرکزیت روستای ده لولو مشتمل بر ۱۶۱ روستاست. تابلوی اردوگاه شهید باهنر را که دیدید باید مسیرتان را از جاده اصلی جدا کنید. بعد از گذشتن از روستاهای درب انارستان، سیمک،  اسلام آباد، عبدل آباد و روستای درب آسیاب باید وارد اردوگاه شهید باهنر بشوید. از آنجا هم تا تنگه سیمک که محلی ها بهش دره بُندر کوهپایه هم می گویند حدود ۳ کیلومتر جاده سنگچین و مناسب است. سیمک نام تنگه ای بسیار زیبا و کم نظیر است که در شمال روستای کوهپایه کرمان قرار دارد. عرض این تنگه بسیار کم و بین سه تا پنج متر است و دیواره های بسیار بلند دو طرف آن را احاطه کرده است. لانه پرندگان در لابه لای صخره های این تنگه جلوه خاصی به آن داده است. دیدن پیچ وتاب های این تنگه که همگی به دست هنرمند طبیعت شکل گرفته اند برای هر مسافری میتواند جذاب و خاطره انگیز باشد.

 

ریگ یلان

ریگ یلان در شرق استان کرمان، شمال غربی استان سیستان و بلوچستان و جنوب استان خراسان جنوبی قرار دارد. ریگزار شکلی شبیه به مستطیل دارد و کشیدگی اش شمالی-جنوبی است. فاصله شمال تا جنوب ریگزار در حدود ۱۵۰ کیلومتر و فاصله شرقی-غربی آن در حدود ۷۰ کیلومتر است. خط الراس تپه ها جهتی جنوب غربی- شمال شرقی دارند که در نواحی نزدیک به شمال این محدوده، این شیب بیشتر به سمت شمال و در نواحی شرقی، جهتی غربی-شرقی به خود میگیرند. این ریگزار از غرب به چاله مرکزی لوت، از شمال به ده سلم از شرق به نصرت آباد، ارتفاعات اسپی و اوخوران و از جنوب و جنوب غربی به لوت زنگی احمد و کال شور لوت محدود میشود و تا بلوچ آب ادامه پیدا میکند. ارتفاع کف دشت از سطح آبهای آزاد در نواحی حاشیه غربی ریگ یلان، در حدود ۵۵۰ متر و در نواحی شرقی در حدود ۸۳۰ متر است. در نواحی حاشیه شرقی ریگ یلان، این شیب به سمت شرق افزایش می یابد. رطوبت هوای منطقه در زمستان در حدود ۳۰ درصد و در تابستان تا حدود ۱۰ درصد کاهش می یابد. ارتفاع تپه ها از شمال تا مرکز افزایش می یابد و از مرکز به سمت جنوب مجددا کم میشه. طبیعت سرسخت اما زیبای این منطقه مقصد دوستان عزیزی است که به آفرود علاقمند هستند. تپه های این منطقه با ارتفاع های متفاوتشان مکانی مناسب برای رانندگی با ماشین های شاسی بلندی است که برای آفرود تجهیز شده اند.

 

دره سختی؛

در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر کرمان و در ضلع شمال شرقی کافرکوه، دره ای وجود دارد که پیش از ۱۰ کیلومتر در دل کوه های بلند با دیوارهای پرشیب و گاه ۲۰۰ متری پیچ و تاب جالب توجهی را شکل داده است. در این دره ۴۵ آبشار بلند و کوتاه با ارتفاعی بین ۳ تا ۴۵ متر وجود دارند. گذر از این دره نیازمند ابزار فنی، آمادگی بدنی و نیز آشنایی با شنا در سطح حرفه است، زیرا گاهی مجبور میشوید برای رسیدن به پای آبشار و صعود از اون از حوضچه های زیر آبشار که از عمقش اطلاعی ندارید بگذرید که در اینصورت تنها راهتون شنا کردن است. پیمایش این دره حداقل ۵ روز زمان می برد. این دره شگفت انگیز بخاطر طول مسیر، وجود مسیرهای پر سر و صدای آب، بیشه زارها، نیزارها، دیواره ها و نیز حیات وحش متنوعی که دارد، میتواند جزء منحصر به فرد ترین دره های کشور باشد. مسیر این دره  در تابستان ۱۳۸۸ برای اولین بار، توسط تیم ۶ نفره امداد و نجات کوهستان هلال احمر کرمان، مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت و بصورت کامل پیموده شد. به گروه های کوهنوردی و سنگ نوردی، گذر از این دره را به عنوان یک چالش در دوره ورزش حرفه ایشان پیشنهاد میکنم.

دیدگاه شما