دره زيباى گرماگلو


دره زیبای گرماگلو یکی از زیباترین دره های ایران است که در شهر قزوین و در راه رسیدن به الموت قرار گرفته است. این دره در ارتفاعی معادل ١٧٧٠ متری از سطح دریا قرار گرفته و کشیدگی آن به صورت شمال شرقی- جنوب غربی است. طول این دره حدودا ٦٠٠ متر است.  این دره دو بخش اصلی دارد که عرض آنها بسیار کم است و در حد فاصل این دو بخش، محدوده ای با عرض بسیار زیاد قرار دارد. در امتداد این دره روستایی قرار دارد که آب آشامیدنی مردم آن از طریق چشمه های اطراف این دره تامین می شود.  در بستر این دره رودخانه ای در جریان است و رودخانه های فصلی که در اطراف آن قرار دارند از کوه های هودکان و شاتان سرچشمه می گیرند از چند دره زیبا به نام های اغوزبن، خرازرو و دومکی میگذرند و در نهایت بعد از عبور از دره گرماگلو به طرف مزاره گزادشت سرازیر می شوند. این دره پرپیچ و خم و زیبا از طریق روستای گازرخان که در پایین ترین قسمت دریا قرار دارد امکان پذیر است. گردشگرانی که می خواهند از این دره دیدن کنند  باید در طول مسیر عبور از رودخانه را هم تجربه کنند.

پیچ و خم های این دره باعث شگفتی هر بیننده ای می شود. اگر با تجهیزات سنگ نوردی به این دره بروید میتوانید با حمایت همنوردانتان از برخی از دیواره های این دره که شیب ملایم تری دارند بالا بروید و شانس این را داشته باشید که این دره زیبا را از بالا هم تماشا کنید. چنین منظره هایی را فقط در فیلم های هالیوودی ممکن است دیده باشید اما غافل از اینکه بهترین و شگفت انگیزترین دره ها را در کشور خودمان داریم که شاید فقط چون کمی از شهر محل زندگیمان کمی دور هستند به آنجا تا به حال نرفته ایم. به شما پیشنهاد می کنم برای سفر چند روزه بعدیتان، شهر قزوین را انتخاب کنید و از تمام جاذبه های گردشگری آن که این دره یکی از زیباترین آنهاست دیدن کنید. اگر کمی اهل ماجراجویی باشید میتوانید در حوضچه های آبی که در فراز و نشیب شکاف این دره در مسیر رودخانه شکل گرفته، شنا کنید و از روی صخره های اطراف رودخانه به درون آن شیرجه بزنید. به علت عمق مناسب و شدت جریان کم آب شنا کردن در این حوضچه ها امکان پذیر است.

روستای گازرخان یکی از مهمترین و نزدیکترین روستاهای نزدیک به قلعه الموت است که در رشته کوه البرز قرار گرفته است. در شمال شرقی شهر قزوین قرار دارد و حدودا ١١٠ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. یکی از جاذبه های گردشگری این روستا، قلعه حسن صباح است. این روستا که جمعیتی برابر ٧٥٠ نفر دارد از سمت شمال شرق به قلعه حسن صباح، از شمال به کوه هودکان، از غرب به تپه لیز و از جنوب شرقی به دره گرماگلو منتهی می شود. این روستا دارای آب و هوایی معتدل است که در فصول مختلف سال طراوت وشادابی بی اندازه ای به روستا میدهد. اهالی این روستا نیز بیشتر به باغداری و دامداری مشغول هستند و با تولید گیلاس، گردو، لبنیات و همچنین با گلیم بافی، چادر شب بافی و جاجیم بافی گذران زندگی می کنند. گازرخان روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز و در شیبی تند استقرار یافته است از دور اگر به روستا نگاه کنید، مشاهده می کنید که روستا با صخره های سنگی محاصره شده است  و بخاطر بافت اطراف آن خیلی دور از ذهن نیست که با فاصله خیلی کمی از این روستا در جبهه جنوب شرقی دره زیبا گرماگلو را ببینیم.

در روستای تاریخی گازرخان آثار تاریخی متعددی از گذشتگان برجای مانده است که از جمله آن ها می توان به مقبره “امامزاده محمود” در ابتدای دامنه جنوبی روستا، “امامزاده محمد حنیفیه” در وسط روستا و “مقبره هیجده تن” را نام برد. همچنین در این روستا بناهای قدیمی با ارزشی که در جهت حفظ هویت تاریخی روستا اهمیت دارند نیز کم نیستند، این بناها عبارتند از خانه های منصوری، رشیدنایبی، سمیعی، زین العابدین و صفری از آن جمله است که به همت دکتر “حمیده چوبک” باستان شناس و مسوول پایگاه فرهنگی الموت از تخریب آنها جلوگیری شد.

دیدگاه شما