سفر به كرمان: قسمت دوم


دره شمگستان؛

در فاصله ی تقریبی ۳۰ کیلومتری در شمال شهرستان کرمان، منطقه ییلاقی کوهپایه قرار گرفته است. دشت و دامنه٬ رودخانه٬ آبشارها و آبادی های کوهپایه یکی از مهمترین مقاصد برای گذراندن اوقات فراغت بومی های کرمان و البته طبیعت گردان بحساب می آید. منطقه ای که علاوه بر زیباییهای پایین دست٬ در مسیرهای بالا دست٬ بخصوص مسیرهای صعود به قله سیمک یا کوه گهر٬ که یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه ای استان کرمان است٬ میزبان جلوه های دلپذیر طبیعت می باشد. طول دره حدودا ۵ کیلومتر و ارتفاع متوسطش از سطح دریا ۲۲۰۰ متری است. این دره مسیر صعود به قله گهر کرمان است که ارتفاعی معادل ۳۲۱۸ متر دارد. روستای وامق آباد و شنگستان در امتداد رودخانه درختنگان و در منتهی الیه شمال غربی منطقه کوهپایه واقع شده است. مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا سرچشمه های رودخانه، در دره ای بسیار زیبا و دیدنی قرار گرفته و فرود رودخانه از صخره ها و سنگ ها آبشارهای متعدد و دلفریبی را خلق میکند که مقصد گردشگران بسیاری است. بسیار از سنگنوردان با تجهیزات مخصوصشان از آبشار های این دره فرود میکنند و تجربه ای بینظیر را برای خود رقم میزنند. انبوه درختان بید و زرشک در دو سوی رودخانه بهشتی  زیبا را شکل داده که در واقع خانه ای برای پرندگان گوناگون و خوش صدا شده است. نوار سبز رنگ و سحر آمیز درختنگان تا دوراهی سیمک و گهر که محل چشمه سار اصلی رودخانه است امتداد می یابد. با کوهپیمایی درجه سختی آن زیاد نیست در امتداد این دره کم نظیر میتوانید مناظر چشم نوازی را ببینید.

 

پارک جنگلی باهنر؛

پارک جنگلی "شهید باهنر" جزء اموال منابع طبیعیِ است که در حال حاضر در تملک شهرداری کرمان می باشد. این پارک در بلوار شهید آیت الله صدوقی شهر کرمان واقع گرفته است. مساحت این پارک ۲۵۸ هزار و ۹۰۰ مترمربعِ که ۳۲۶۰ مترمربع آن به فضای سبز اختصاص داده شده است. در این پارک گیاهان و درختان مختلفی نظیر کاج، سرو، نارون و زیتون تلخ کاشته شده که تعداد درخت ها و درختچه های آن به بیش از ده هزار اصله می رسد. این پارک به مقصدی برای بومی های کرمان و مسافرانی که قصد استراحت چند ساعته در شهر را دارند تبدیل شده است. اگر در طول روز زمانی خالی بین برنامه های بازدیدتان از بناهای دیدنی داشتید، به شما پیشنهاد میکنم به این پارک جنگلی هم سری بزنید.

 

پارک جنگلی قائم کرمان؛

 در بخش شرقی شهر کرمان یزرگترین جنگل دست کاشت ایران قرار گرفته که سالیان سال است که به کوشش مردم و مسئولان سرپا مانده است. سایه یکپارچه این جنگل با مساحت ۲۳۰ هکتار، آسایشگاه مردم دود و دم زده ی شهر شده است. در این شرایط، ضروری است که برای حفظ مسایل زیست محیطی آن هم چاره ای اساسی اندیشیده شود تا هرگز حتی یک شاخه از این جنگل از دست نرود. جنگل قائم با درختان بی شمار خود، شش دهه است که بی وقفه، این شهر را، سرپا نگه داشته است. این جنگل، از مساحت ۳۰۰ هکتاری خود، ۷۰ هکتار را در طول سالیان سال از دست داده اما هنوز هم از اصلی ترین بخش فضای سبز شهر کرمان می باشد. این جنگل در سال های اخیر به ویژه، از سوی مردم شهر کرمان مورد توجه فراوان قرار گرفته است. این پارک جنگلی که مورد توجه مردم و مسئولین است، یک آمفی تئاتر روباز دارد که بسیاری از مراسم های مناسبت های خاص در آن اجرا می شود. پارک جنگلی قائم در کرمان از جمله تفرج گاه های مهم این شهرستان به حساب می آید. طبیعتی زیبا که گردشگران زیادی رد به خود جذب می کند، بخصوص آنهایی که به سبک طبیعت گردان سفر میکنند، چادر میزنند و شب را دل طبیعت سپری میکنند.

دیدگاه شما