سفر به كرمان: قسمت اول


کرمان یکی از شهرهای بزرگ و مرکز یکی از بزرگترین و وسیع ترین استان های کشور است. این شهر در بافت گرم و خشک جنوب شرق ایران قرار دارد و در دوره زندیه یکی از پایتخت های ایران بوده است. از نظر موقعیت جغرافیایی این استان توسط استان های خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان احاطه شده است. شرایط اقلیمی این منطقه هم باعث شده تا کرمان آب و هوای کویری داشته باشد، روزهای گرم و شب های بسیار خنک را در این شهر میتوانید تجربه کنید. جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی این شهر باعث شده در لیست ٥ شهرتاریخی مهم ایران قرار بگیرد و گردشگران زیادی را به خود جذب کند. در طول تاریخ حوادث گوناگونی در این شهر بوقوع پیوسته، یکی از این رد پاهای تاریخی، لقبی است که این شهر به دوش میکشد؛ "شهر کوران"، علت آن هم این است که به دستور آقا محمد خان قاجار تمام مردم این شهر را کور کردند.

 

دسترسی؛

اتوبوس، قطار و هواپیما راه هایی هستند که اگر مایل به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باشید، میتوانید از طریق آنها به کرمان بروید. در غیر اینصورت میتوانید از خودروی شخصیتان استفاده کنید که در اینصورت باید بدانید که مسافتی معادل ٩٩١ کیلومتر را باید از تهران تا کرمان رانندگی کنید. در طول مسير بعد از خارج شدن از تهران، از شهرهاى مهمى مثل قم، كاشان، اردستان، نائين، ميبد، يزد و رفسنجان گذر خواهيد كرد. بد نيست براى رفع خستگى رانندگى طولانى مدت در يكى از اين شهرها چند ساعتى استراحت كنيد.

 

غذاهای خوشمزه کرمان؛

خوب است که بدانید که کرمان علاوه بر جاذبه های گردشگری کم نظیر، دارای غذاهای متنوع و خوشمزه ای است که مطمئن هستم به مسافرانی که دوست دارند غذاهای جدید و متفاوت را تجربه کنند، در این شهر بسیار خوش میگذرد و طعم این غذاها همیشه در یادشان باقی می ماند. معمولا بهتر است که غذاهای سنتی هر شهر را در صورتی که بصورت خانگی تهیه شده، نوش جان کنید، اما اگر در کرمان، دوست و فامیلی ندارید نگران نباشید، زیرا بسیاری از رستوران ها و سفره خانه های کرمان غذاهای سنتی دیار کرمان را با کیفیت خوبی تهیه می کنند. غذاهایی مثل؛ قاتق های با گوشت و بی گوشت کرمانی، اماچو (آش خوشمزه کرمانی)، کباب زرگری کرمان، آبگوشت های متنوع کرمانی، کشک کله جوش با چاشنی خرما و مغز گردو و ... از جمله غذاهایی هستند که در این شهر حتما باید امتحان کنید. این غذاهای محلی را میتوانید داخل رستوران سنتی مکث نوش جان کنید. رستوران البرز و رستوران سیاح  هم دوتا از بهترین رستوران های کرمان هستند که میتوانید انواع غذاهای ایرانی را در این رستوران ها نوش جان کنید.

 

اقامت در کرمان؛

حالا که حدود ١٠٠٠ کیلومتر رانندگی کردید و به این شهر رسیدید، قطعا قصد ندارید شبانه راه برگشت را در پیش بگیرید و به شهرتان برگردید، کرمان شهری نیست که حتی  بتوانید در سفری چند روزه از تمام جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی آن دیدن کنید، پس برای بازدید از این شهر حسابی زمان بگذارید. اگر در این شهر دوست، آشنا یا فامیلی دارید میتوانید از آنها بخواهید که امکان اقامتتان را در منزلشان فراهم کنند، اگر نه، این شهر هتل های خوبی دارد که میتوانید برای اقامتتان اتاقی را در یکی از آنها رزرو کنید. هتل اخوان برای آن دسته از مسافرانی که میخواهند سفرشان کم هزینه و مقرون به صرفه بشود، هتل مناسبی است و هتل های دیگری از جمله هتل های گواشیر، تو بزرگراه امام و جهانگردی، نبش چهار راه صفا،‌ نیز هتل‌های مناسب و تمیزی هستند.

لیست تخفیف و قیمت هتل های کرمان

 

جاذبه های گردشگری کرمان؛

جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی این شهر هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب میکند و تا حدی باعث رونق اقتصادی این شهر شده است. جاذبه های طبیعی این شهر شامل بخش های کویری و دره های شگفت انگیز حاشیه این شهر میشود و امکان دیدنی این شهر قلعه ها، عمارت ها و باغ هایی هستند که از تاریخ گذر کرده و بقایای آن ها را میتوانیم ببینیم.

 

دشت لوت؛

دشت لوت به صورت بیابان وسیع ماسه ای و ریگی، محدوده ای بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است. بیابان لوت بین دو گسل نهبندان تو شرق و نای بند تو غرب قرار گرفته است. در دشت لوت چاله ها یا حوضه های محلی متعددی وجود دارد که هرکدام دسته ای از رواناب های سطحی اطراف را دریافت می کنند. در دشت لوت پهنه های کویری عمدتا در داخل یا حاشیه این حوضه ها (چاله های محلی) و یا در قسمتی از مسیر جریان های فصلی و موقتی پدید آمدند. به طور کلی وسعت کویر در دشت لوت نسبت به زمین های ماسه ای و ریگی چندان زیاد نیست و یا به عبارتی از اهمیت چندانی برخوردار نیست که بتواند بر چشم انداز طبیعی آن تاثیر گذار باشد. از این نظر دشت لوت درست در مقابل دشت کویر قرار دارد که بیشتر وسعت آن توسط کویر پوشیده شده است؛ بنابراین همان طور که محققان جغرافیا در نوشته های خود به کرات تاکید کرده اند، نباید به این محدوده کویر لوت بگوییم و باید از آن به عنوان دشت لوت یا بیابان لوت یاد بشود. در هر حال برای خارج شدن از کرمان و رفتن به این محدوده همانند هر منطقه کویری دیگر باید محتاط بود و نباید ایمنی و سلامت  خود و همسفرانتان را به خطر بندازید. بهتر است که به همراه یک راهنمای محلی از منطقه دیدن کنید. قطعا از زیبایی های طبیعی این دشت زیبا لذت خواهید برد.

دیدگاه شما