نكاتى در مورد عكاسى در سفر: قسمت دوم


همانطور که در متن قبلی اشاره کردم، داشتن لنزهای قوی و با کیفیت بالا یکی از شرط های گرفتن عکس های خوب و عالی است. چیزی که باعث شده با گذر زمان بتوانیم عکس های بهتری بگیریم این بوده که برای هر نوع عکسی که میگیریم از لنزهای مخصوص استفاده کنیم، مثلا برای عکس هایی که سوژه در فاصله زیاد قرار دارند از لنزهای تله یا برای عکاسی از سوژه های کوچک و ریز از لنز ماکرو استفاده کنیم.

شاید شما هم مثل من باشید، اوایل که سفر کردن را شروع کردم، دوست داشتم لحظات را با دوربین عکاسیم ثبت کنم، فکر میکردم فقط به لنزی که بشود با آن زوم کرد، نیاز دارم. احساس میکردم همه عکس هایی که دلم میخواهد را میتوانم با همان لنزی که بر روی بدنه اصلی بهم پیشنهاد شده بود، بگیرم. در واقع فکر میکردم همه لنزها فقط برای زوم کردن هستند. هیچ موقع به ذهنم نرسید که اهمیت لنز اگر از بدنه دوربین بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. همیشه شنیده بودم که همه عکاس ها میگفتند که تا میتوانید برای لنزهای دوربینتان هزینه کنید. امروز که کمی در عکس انداختن حرفه ای شدم، منظور این افراد را میفهمم. قطعا زمانیکه ٢ هزار دلار برای یک لنز خرج میکنید، کارایی آن بیشتر از این است که زوم کنید و عکس بندازید. در مرحله اول باید با کارایی و عملکرد بدنه دوربینتان آشنا بشوید و دست کم بتوانید روی حالت خودکار و اپراتور عکس های خوبی بگیرید. باید با نحوه عملکرد و سرعت شاتر آشنا بشوید و بتوانید در نورهای متفاوت و در فضاهای مختلف عکاسی کنید.

ما در حال حاضر ٤ عدد لنز داریم که با خودمان به تمام سفرهایمان میبریم. میخواهم درباره آنها با شما صحبت کنم تا کمی با کارآیی و تفاوت ها آنها آشنا بشوید. ولی اول جواب سوالی که همیشه از ما میپرسند را به شما میگویم، دوستان و مخاطبینمان همیشه میپرسند که از چه بدنه ای استفاده میکنیم، باید بگویم که از برند Canon مدل Canon 700D استفاده می کنیم.

لنز عکاسی از مناظر؛

در طول ١٢ ماه گذشته از لنز ١٠ تا ٢٢ ميليمتر، f/3,5-4,5 استفاده کردیم. زاویه بسیار بازی برای عکاسی دارد که برای عکاسی از مناظر بسیار مناسب است. کار کردن با این لنز بسیار لذت بخش است، زمانی که لنز را باز میکنید و تمام چیزهایی را که با چشم غیرمسلحتان میتوانید ببینید را داخل لنز به همان شفافیت و وضوح میبینید، بسیار لذت خواهید برد. روی حالت ١٠ میلیمتر، زمینه ای عریض تر را برای شما به تصویر میکشد که ممکن است در گوشه های کادر، خط افق کمی بهم بریزد. معمولا در بازه ١٧ تا ٢٢ میلمتری این لنز مورد استفاده ما قرار میگیرد.

در سفرهایمان خیلی دوست دارم از سواحل مختلفی که از آنها بازدید میکنیم، عکاسی کنم، این لنز برای این کار بسیار مفید بوده است.

لنز پُرتره؛

از لنز 50 ميليمتري، f/1,4 استفاده میکنیم که باعث شده کیفیت عکس های پرتره ای که میگیریم بسیار بهتر بشود. چیزی که در مورد استفاده از این لنزهای مبتدی دوست دارم، این است که باعث میشود کمی از جایتان تکان بخورید و کمی هم به ترکیب بندی سوژه های درون کادر عکستان فکر کنید، علت آن هم این است که دیگر گزینه زوم کردن به اندازه ای که دلتان میخواهد برای شما وجود ندارد. از این لنز علاوه بر عکاسی پرتره میتوانید از غذاهای رنگارنگی که در طول سفر نوش جان میکنید هم عکاسی کنید. علاوه بر این موارد باید بگم که این لنز خیلی کارآمد است و در بیشتر مواقع میتوانید فقط از همین لنز استفاده کنید، از آنجاییکه وزن این لنز کم و سایز آن هم کوچک است، گاهی پیش می آید که باقی لنزها را در هتل میگذارم و فقط با همین لنز برای عکاسی به داخل شهر میروم.

لنز ماکرو؛

در سفرهای جاده ای خیلی کم پیش آمده که عکس ماکرو انداخته باشیم و از این لنزمان استفاده کرده باشیم، اما اگر بخواهیم عکس ماکرو بگیریم، از لنز 60mm f/2.8 Macro lens استفاده میکنیم.

لنز عکاسی از حیات وحش؛

هرچند که لنز قدیمی را ارتقا دادم اما همچنان در بیشتر مواردی که میخواهم از حیات وحش عکاسی کنم از لنز f/4-5.6-75 300mm استفاده میکنم. شفافیت تصویر این لنز عالی است و برای زوم کردن بر روی حیواناتی که نباید نزدیک آنها شد، بسیار کارآمد است.

نکاتی مفید در زمینه عکاسی؛

قطعا در زمینه عکاسی حرفه ای نیستم اما نکاتی را برای شما میگویم که در طول زمان و با تجربه بدست آوردم؛

_ باید به این فکر کنید که از چه چیزهایی دوست دارید عکاسی کنید، بعد برای خریدن لنز های مناسب با آنها اقدام کنید. ممکن است مثل من که عجله خریدن لنز را داشتم، لنزی بخرید که با گذشت سال ها هنوز از آن استفاده نکرده باشید.

_ همه لنزها یه بازه ای دارند که تو اون بازه معمولا بهترین کیفیت عکس را به شما میدهند، این بازه تقریبا بین f/8 و f/11 است.

_برای وضوح تصویر  و جلوگیری از تار شدن عکس سرعت شاتر باید با فاصله کانونی لنز مطابقت داشته باشد.

_در فضاهایی که نور بسیار کم است از سه پایه استفاده کنید تا از تار شدن عکس هایتان جلوگیری کنید.

دیدگاه شما