نكاتى در مورد عكاسى در سفر: قسمت اول


ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که غروب زیبا و رنگارنگ خورشید را دیده باشید و بخواهید با دوربین عکاسیتان آن لحظه رو ثبت کنید، اما به محض اینکه عکس را میگیرید و به آن نگاه میاندازید از کاری که کردید پشیمان میشوید، چون عکس آنطور که میخواستید از آب درنیامده است.

لحظات را چگونه ثبت کنیم که جادوی خاطره انگیز آن لحظات برای همیشه باقی بماند؟

خاطراتمان به ما کمک میکنند تا با یادآوری آنها در آینده دور و نزدیک لحظاتی شاد را در کنار دوستان یا اعضای خانواده که همسفرمان بودند رقم بزنیم. دوست داریم هر موقعیت و لحظه شادی که دلم میخواد را با دوربینمان ثبت کنیم، چه عکس باشه چه فیلم، کاری کنیم که بعدا با دیدن آنها لبخند روی لبهایمان بیاید. به همین خاطر باید یاد بگیریم که چطور این لحظات را ثبت کنیم.

حالا در رابطه با اینکه از چه ابزاری استفاده کنید برایتان میگویم تا بدانید با چه وسایلی میتوانید عکس های بهتری بگیرید. اول از همه باید ببینیم که در کیف دوربینمان چه چیزهایی داریم؟ خب باید بگویم که ما طرفدار دوربین های Canon  هستیم، هرچند در بازار، برندهای خیلی بهتری هم وجود دارد، ٤ تا لنز مختلف به علاوه بدنه دوربين، اصلی ترین چیزهایی هستند که در کیف دوربین ما وجود دارند. باید بدانید که در شروع سفرهایتان لازم نیست همه این ابزارها را با هم بخرید و هزینه زیادی را بابت آنها پرداخت کنید. این ها وسایلی هستند که به مرور زمان به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد. در واقع با گذشت زمان متوجه خواهید شد که دوست دارید از چه چیزهایی در سفرتان عکاسی کنید، در نتیجه لنزهایی که مورد نیاز است را خریداری خواهید کرد.

برای من یا همکارانم که وبلاگ نویس هستیم، گرفتن عکس های با کیفیت بسیار امر مهمی است. اگر از غروب خورشید و زیبایی مسحورکننده آن برایتان صحبت میکنیم، باید عکسی را ارائه بدهیم که واقعا از دیدن آن لذت ببرید، به همین خاطر وسایل عکاسی ما باید مجهز باشد. از همان سفرهای اول هم به عکاسی خیلی علاقه داشتم و فکر میکنم به مرور زمان توانایی ام در قاب گرفتن مناظر و بناهای مختلف خیلی بیشتر شده است، اما باید اعتراف کنم که پیشرفت من در طول این همه سال خیلی کند و خسته کننده بوده است. آن اوایل که عکس را میگرفتم، در دوربین خیلی هم خوب بنظر میرسید، اما وقتی فایل ها را به کامپیوترم انتقال میدادم، میدیدم که عکس ها اصلا آنطوری که باید باشند، نیستند. به همین خاطر نمیتونستم به کمک عکس ها از زیبایی مناطقی که با چشم دیده بودم برای دوستانم تعریف کنم. اینکه تمام زمانت را به سفر و وبلاگ نویسی اختصاص بدهی و در عین حال مدام در حال تمرین عکاسی باشی، تمرینی سختتر از آنچیزی است که واقعا فکر میکردیم.

در عکاسی همیشه با مشکل زمان مواجه هستیم.

یکی از مهمترین عوامل برای گرفتن عکس خوب، نور مناسب در ساعات مشخص روز است. حالا اگر به هر دلیلی در آن ساعت مشخص در لوکیشن عکاسی نباشیم، نور را از دست خواهیم داد و عکس ها آن کیفیتی که باید داشته باشند را نخواهند داشت. در یکی از سفرهای طبیعت گردیمان، ساعات مناسب برای عکاسی دقیقا همزمان با ساعات سرو صبحانه و نهار در هتل بود و بخاطر اینکه طبق برنامه بتوانیم جلو بریم و عکس های خوبی بگیریم، این خدمات هتل را از دست میدادیم و مجبور بودیم هزینه بیشتری برای خورد و خوراک پرداخت کنیم. باید بدانیم عکاسی کردن کار ساده ای نیست. نامناسب ترین نور روز را ظهرها خواهیم داشت که در عین حال گرمترین ساعات روز هم هستند، به همین خاطر گرفتن عکس های حرفه ای در این ساعات از روز دشوار است.

کار وقتی سخت تر میشود که با خانواده سفر کنید و بچه هم داشته باشید. فکرش را بکنید که در زمان مناسب در محل مناسب عکاسی هستید، سه پایه را باز کردید و دوربینتان را بر روی آن قرار دادید، درست لحظه ای که باید عکس دلخواهتان را ثبت کنید، بچه اتان هوس کند از سر و کولتان بالا برود. بله! میدانم، اصلا لحظه خوشایندی نیست، فقط امیدوارم بخاطر از دست دادن شانس گرفتن یک عکس بینظیر خیلی با فرزندتان بدخلقی نکنید. تازه اگر قرار باشد زمان پیاده روی، فرزندتان را روی دوشتان کول کنید، نباید انتظار داشته باشید که بتوانید عکس بدون لرزش دست بگیرید.

صرف نظر از اینکه باید در ساعات مشخص و بدون حضور کودکان و با آرامش ساعت ها عکاس کردن را تمرین کنید، داشتن ابزار قدرتمندی به نام "لنز" میتواند در گرفتن عکس های فوق العاده بسیار تاثیرگذار باشد. هرچه لنزهایی که از آنها استفاده میکنید، قدرتمندتر و به روزتر باشند، کیفیت عکس ها هم بهتر خواهد شد.

دیدگاه شما