حقایق جالب در مورد قشم؛ جزیره شگفتی ها


جزیره قشم جزیره ای مملو از شگفتی های باورنکردنی است. این جزیره زیبا بزرگ ترین جزیره آب های خلیج فارس است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. در این مطلب می خواهیم شما را با ویژگی های منحصر به فرد این جزیره و نکاتی جالب در مورد این سرزمین افسانه ای آشنا کنیم.

نام قدیم جزیره قشم در دوران ساسانیان، «ابرکان» بوده است که به معنای «جزیره بزرگ» است. از دوره صفوی تاکنون، نام این جزیره به «قشم» که به گویش محلی سواحل نشینان «کشم» می گویند، تغییر کرده است. مساحت این جزیره دیدنی ۱۴۹۱ کیلومتر مربع است که آن را تبدیل به بزرگ ترین جزیره خلیج همیشه فارس کرده است. گفته می شود که وسعت این جزیره از ۲۲ کشور در جهان بزرگ تر است. در سال ۱۳۸۲، کلیه اراضی جزیره قشم تبدیل به منطقه آزاد شد و سازمان منطقه آزاد از این سال به بعد مسئول اداره کردن این جزیره شد. در سال ۱۳۸۵، جزیره قشم به سه بخش مرکزی، بخش هرمز و شهاب تقسیم شد. همچنین این جزیره طبق آخرین تقسیمات کشور از ۶۹ شهر و روستا تشکیل شده است.

زبان اصلی مردم قشم، نظیر دیگر ساکنان بنادر و سواحل جنوبی کشور، فارسی است. لهجه محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریبا یکسان است. به طور کلی می توان گفت که زبان محلی مردم قشم، ترکیبی از زبان های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.

میانگین دمای جزیره قشم نزدیک به ۲۶ درجه سانتی گراد، حداکثر دمای روزانه آن ۳۳ و حداقل دمای آن ۱۸ درجه سانتی گراد است. ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور گرم ترین زمان ها در این جزیره و دی و بهمن سردترین ماه ها هستند.

اولین ژئوپارک کشور نیز در جزیره قشم قرار گرفته است. ژئوپارک منطقه ای است که چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن واقع شده است. همچنین امکان دارد که علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.

جالب است بدانید که فیلم سینمایی «اژدها وارد می شود» تماما در جزیره قشم فیلمبرداری شده است و بیشتر لوکیشن های این فیلم در روستای «چاهکوه» فیلمبرداری شده است.

دیدگاه شما