قلعه سالار محتشم؛ موزه مردم شناسی خمین


خمین در استان مرکزی کشور قرار گرفته و جاذبه های فرهنگی و تاریخی فراوانی را در دل خود گنجانده است. قلعه سالار محتشم یکی از عمارت های نادر ایران است که در شمال غربی شهر خمین در بافت قدیمی واقع شده است.

این عمارت یکی از جاذبه های دیدنی و محبوب گردشگری این شهر است که به دست «میرزا علی خان سالار محتشم» ساخته شده است و قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه می رسد. این قلعه در زمان ساخت و استفاده اولیه، در محله سرسبز و خرم و در میان باغ های خمین واقع بوده است اما بعدها به ویژه در طی بیست سال اخیر با توسعه محیط نامبرده دستخوش تغییر و تحول شده است.

«میرزا علی خان کمره ای» ملقب به «سالار محتشم» فرزند «علی قلی خان سرهنگ» است که از صاحب منصبان دوره قاجار بوده و بواسطه پیروزی های نظامی و ایجاد امنیت در سرحدات کشور و نیز به جهت پایداری در مقابل قوای روسی از طرف دولت وقت و «احمد شاه قاجار» به پیشنهاد «علاءالسلطنه» وزیر داخلی وقت ملقب به «سالار محتشم» شد.

قلعه سالار محتشم، مامن و پناهگاه مردم، هنگام هجوم دزدان و اشرار شهر بوده است و از لحاظ سبک معماری، تلفیقی از معماری کلاسیک اروپا و معماری سنتی ایران است.

در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ این بنا توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی مرمت و تجهیز شده و به عنوان اولین موزه شهر خمین افتتاح شده است. این بنای تاریخی اکنون به عنوان موزه مردم شناسی شهر خمین استفاده می شود و در برگیرنده آثار فرهنگی از جمله لواز و ابزار معشیتی مردم خمین است. همچنین مسجمه هایی که نمایانگر آیین های محلی استان مرکزی نظیر شب چله، کردعلی به کو و کوسه ناقالدی در این موزه در معرض عموم به نمایش گذاشته شده است.

قلعه سالار محتشم از دو طبقه از مصالحی چون کاشی، سنگ، آجر، چوب، گل، خشت، گچ و آهک ساخته شده و از نوع ساختمان های ایوان دار است.

دیدگاه شما