درختی عجیب در ایران که باید آن را دید


انجیر معابد یا به زبان محلی ها «کرگ» درختی بزرگ در سیستان و بلوچستان در نوارساحلی چابهار است که به آن درخت مکرزن، لور و انجیر هندی نیز می گویند. 

این درخت یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانی است که چرخه زندگی عجیبی دارد. بدین صورت که دانه های آن در درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگر سقوط می کند و وقتی جوانه زدند، ریشه شان به سمت زمین فرستاده می شوند و در نتیجه شاخه های گیاه تنه درخت میزبان را در برگرفته و به تدریج آن درخت را خفه کرده و خود رشد می کند.

در این درخت شیره سفید رنگی جریان دارد و از زمره درختان تیره کائوچویی محسوب می شود. پوست درخت صاف و خاکستری و برگ های آن بیضی شکل، ساده و درشت است. میوه های آن نارنجی رنگ و به درشتی فندق و همچنین قابل خوردن است.

عموما اینگونه درختان دارای عمری بیش از ۱۰۰ سال هستند و بیشتر آنها در نزدیکی زیارتگاه روییده اند یا قبلا زیارتگاه بوده اند. این درخت اکثرا در مناطق گرمسیری ایران رشد می کند و هم اکنون نمونه های آن در کشور در روستاهای تیس،‌ کوپان، ماشی، لیپار و رمین دیده می شود. این درخت در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری چابهار و استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود.

دیدگاه شما