ناف زمین در بندر شگفتی ها


مهرماه زمان مناسبی برای سفر به بندر شگفتی ها چابهار می باشد. اگر به این بندر دیدنی سفر کردید یادتان نرود که از یکی از منحصر به فردترین جاذبه های دنیا دیدن کنید. تپه های گِل فشان در شمال غربی جزیره در 20 کیلومتری روستای کهیر در سه تپه به ارتفاع 10 تا 20 متر وجود دارد که دو عدد از آنها خیلی وقت پیش خاموش شده و تنها یکی از آنها فعال است. گل فشان پدیده ای طبیعی و مانند آتشفشان است که به صورت تپه ای مخروطی است و به جای گدازه از دهانه آن گاز همراه با گِل سرد طوسی رنگ خارج می شود. تپه گل فشان با پرتاب حباب های گِل و لای از عمق زمین هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. مردم محلی جزیره از این گِل و لای برای درمان بیماری ها خصوصا بیماری های پوستی استفاده می کنند. همچنین ساکنان محلی گل‌افشان‌ها را ناف زمین یا ناف دریا می‌نامند و برخی نیز بر این باورند که آنها افزون بر جزر و مد دریا با کشش اجرام سماوی نیز در ارتباط هستند.

 

 

در فصول بارندگی، فعالیت گِل فشان بیشتر می شود، اما گِل آنها رقیق تر وسیال تر بوده و به صورت سرریز جاری می شود. در فصول خشك تر فعالیت آنها كمتر است و در عوض گِل غلیظ تر و به حالت انفجاری تر بیرون می ریزد.

 

 

این پدیده بیشتر در دشت ها و جلگه های مشرف به دریا با فاصله کمی از آن دیده می شود و در جهان تنها تعداد محدودی از آنها وجود دارد.

دیدگاه شما