بزرگترین باغ گردوی دنیا که در آن درختان را مهر دختران دم بخت می کنند


در 20 کیلومتری شمال شهر سمنان در دامنه جنوبی کوه های سر به فلک کشیده البرز شرقی در فاصله 230 کیلومتری از تهران، ناگهان داغی کویر و آفتاب جای خود را به سبزی طبیعت، جوی آب و صدای پرندگان می دهد. نگین و بهشت شهرهای حاشیه کویری مرکزی ایران با جامه ای باشکوه و نمایی دلفریب در این مکان قرار گرفته تا شما را مجذوب خود کند. این نگین کویر که با نام شهمیرزاد شناخته می شود، قدمتی  3000 هزار ساله دارد.

 

 

شهمیرزاد به شکل شیب دار با کوچه ها و خیابان های پر درخت زیبایی بی همتایی دارد که در کمتر نقطه ای از کشور دیده می شود. شهری مملو از درختانی چند هزار ساله و دره و جنگل های نادر که شما را شگفت زده می کند. این شهر علاوه بر طبیعت زیبا و پوشش گیاهی سرسبز دارای جاذبه های تاریخی مانند شیرقلعه، قلعه شیخی، دژوهل نیز هست. شهمیرزاد به دلیل وجود جاذبه های گردشگری فراوان در تابستان و زمستان پذیرای گردشگران فراوانی می شود.
 

هوای مطبوع این شهر خستگی هر مسافری را از تنش می زداید. چشمه های بی نظیر آن که از ارتفاعات البرز سرچشمه می گیرند از بهترین آب معدنی های کشور به شمار می روند.

 

 

 

 

زبان مردم شهمیرزاد زیرشاخه زبان گیلکی محسوب می شود. باغ های ناحیه کوهستانی شهر یکی از منابع مهم درآمد مردم این شهر است. گردو اولین گزینه باغداری و کشاورزی در شهمیرزاد است و نان محلی شهر که با گردو پخته می شود و تنبلک نام دارد، بسیار لذیذ است. وجود درختان سیب، انواع گلابی، زردآلو، آلبالو در باغ های شهمیرزاد زیبایی دو چندانی می آفریند به طوری که می توانید خود را در بهشتی در دل کویر تصور کنید.  

در این شهر افسانه ای درختان جذاب را مهر دختران دم بخت می کنند به طوریکه در خانواده های اصیل شهمیرزادی یک درخت گردو مهریه دختران است و معتقدند که با درختان گردو که به آن میخ طلا نیز می گویند به زمین متصل می شوند.

 

 

شهمیرزاد با تمام شهرهایی که دیده اید فرق دارد، شهری که هنوز می توان صدای بلبل ها را وقتی خورشید طلوع می کند شنید و با صدای کلاغ ها، متوجه غروب آفتاب شد. آرامش را در اینجا می توان با صدا رود و بادی که میان درخت های گردو می وزد در میان خانه های گلی قدیمی، کوچه باغ ها و مردم حس کرد.

 

 

اگر دلتان هوای آسمانی صاف و بدون آلودگی، تماشای ستارگان، شنیدن صدای پرندگان و قدم زدن در کوچه باغ های دنج و خلوت را کرده است، شهمیرزاد برای شما بهترین انتخاب است.

دیدگاه شما