قطار گردشگری عقاب طلایی با مسافرانی تازه در ایران


قطار گردشگری عقاب طلایی که معروف به هتل 5 ستاره چرخ دار است حدودا سه سال قبل ایران را در سفرنامه هایش وارد کرده و با مشخص کردن مسیر ویژه ی "جواهران پارسی"، ایران را به باشگاه مقاصد قطارهای 5 ستاره وارد کرد.

 قطار دارای واگن های لوکس و معمولی با طراحی دهه 50 میلادی،کوپه های مجلل مجهز به حمام و سرویس بهداشتی خصوص، آشپزی بین المللی که در طول مسیر مهمانان را همراهی می کند و همچنین سرویس های اختصاصی ویژه برخی مسافران است. هزینه سفر به ایران با این قطار بین 9 تا 15 هزار دلار است.

اولین بار سفر این قطار از دانوب مجارستان شروع شد که با پیشروی در مسیر رومانی، بلغارستان و ترکیه در نهایت وارد ایران شد و 15 روز را در این کشور با مسافرانی از ملیت های اروپایی، آمریکایی، آسیایی و استرالیایی گذراند.

اوایل سال گذشته تنش های داخلی ترکیه تغییر وضعیتی را در برنامه سفر این قطار ایجاد کرد. عقاب طلایی یک بار خالی از ترکیه وارد ایران شد و در اواسط سال پیش هم مرز ورودی را از شمال غرب (رازی) به شمال شرق (سرخس) تغییر داد و به خاطر وضعیت ریل ها، مسیر را به ناچار با قطاری ایرانی (نورالرضا) ادامه داد.

عقاب طلایی در دور جدید سفرهایش از روسیه، قزاقستان، ازبکستان و ترکمستان می گذرد و از مرز سرخس به ایران وارد می شود. در نخستین سفر بهاره اش که جمعه گذشته (18 فروردین ماه) به پایان رسید، 74 مسافر با ملیت های آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، استرالیایی، هلندی، روسی، فرانسوی، بلژیکی، هنگ کنگی، ایرلندی و لهستانی داشت که 27 مسافر آن همچنان در ایران مانده اند تا با 25 مسافر جدید مسیر دیگری را ادامه دهند.

این قطار در سفر اول از شهرهای مشهد، کرمان، یزد، اصفهان و شیراز گذر کرده و در تهران متوقف شده و در سفر دوم که از تهران آغاز شده، شهرهای مشهد، کرمان، یزد، اصفهان، شیراز، کاشان، درود، شوش، سمنان، فیروزکوه (پل ورسک) و تهران را سپری می کند و مسافران آن هوایی ایران را ترک خواهند کرد و قطار خالی از مرز ترکمنستان خارج می شود.

سوت عقاب طلایی در سه سال گذشته با وجود ناامنی های منطقه و ناهمخوانی و نامتناسب بودن ریل ها و زیرساخت راه آهن هیچ گاه قطع نشده و این مدت هر سال بین دو تا چهار سفر داشته است.

عقاب طلایی در اولین سفر بهاره همراه با 100 مسافر 18 روز در ایران است.

 

دیدگاه شما