رنگ گذرنامه ها به چه معنی است؟


با توجه به اینکه از شهروندان کدام کشور هستید، رنگ گذرنامه شما نمیتواند خیلی چیزها را درباره کشورتان توضیح بدهد!

مسافرها معمولا اطلاعی درباره اینکه گذرنامه هایشان چه اطلاعاتی را میتواند در اختیار افراد بگذارد، ندارند. باید بدانید که نمیتوانید رنگ جلد گذرنامه تان را انتخاب کنید، تنها لطفی که میتوانید بکنید این است که عکسی خوب برای صفحه مشخصاتش بیندازید. البته باید بگویم که رنگ گذرنامه ها از روی دسته بندی منظم و خیلی خاص کشورها تعیین نمیشود، در عین حال هم به صورت خیلی اتفاقی نیز این رنگ ها برای گذرنامه کشورها انتخاب نمیشوند

" جلد بیشتر گذرنامه ها در تمام دنیا، یا به رنگ آبی تیره است یا قرمز تیره." اما این در حالیست که رنگ های مختلف دیگری در طراحی جلد گذرنامه های برخی کشورها استفاده میشود. علت این تفاوت رنگ بخاطر منطقه جغرافیایی، مذهب، سیاست و عوامل دیگری است که تاثیرگذار هستند. اما در کل باید بدانید که قانون و ضابطه خاصی برای تعیین این رنگ وجود ندارد.

فیلبین آنتونی از اعضای سازمان بین المللی هوانوردی (این سازمان، ابعاد گذرنامه، فرمت و... را تعیین میکند) اعلام کرد که هیچ چیز مشخصی رنگ گذرنامه کشورها رو تعیین نمیکند و این مساله، قراردادی نیست.

خب حالا باید ببینیم درباره رنگ گذرنامه ها چه چیزی میتونیم بگیم؟

پاسپورت های قرمزرنگ

افرادی که گذرنامه هایی به رنگ قرمز کبود دارند، معمولا در کشورهایی زندگی میکنند که عضو اتحادیه اروپا، یا کشورهایی مثل ترکیه که مایلند به عضویت اتحادیه اروپا دربیایند، هستند. کشورهایی مثل بولیوی، کامبوج، اکوادور و پرو هم پاسپورت هایی به رنگ قرمز تیره به شهروندانشون میدهند. جلد این گذرنامه ها به رنگ قرمز کبود یا تیره است. سوییس تنها کشوری است که گذرنامه اش قرمز است اما قرمزی که همرنگ پرچمش است، قرمز روشن.

پاسپورت های آبی رنگ

کشورهایی مثل برزیل، آرژانتین، پاراگوئه، اوروگوئه و ونزوئلا گذرنامه هایی  به رنگ آبی به شهروندانشون میدهند. پاسپورت ایالت متحده آمریکا در سال ١٩٧٦ برای اینکه با رنگ آبی ای که در پرچمشون وجود دارد،همخوانی داشته باشه، به رنگ آبی تغییر داده شد. اولین پاسپورت این کشور به رنگ قرمز روشن بود، در سال ١٩٣٠ به سبز تغییر رنگ پیدا کرد و بعد از اون قرمز تیره و در نهایت در ١٩٧٠ به مشکی تغییر رنگ داده شد.

گذرنامه های سبزرنگ

بیشتر کشورهای اسلامی گذرنامه های سبز در اختیار شهروندانشون قرار میدهند. علت انتخاب این رنگ هم این است که رنگ سبز در مذهب این کشورها مقدس است. علاوه بر این کشورها، مردم بعضی از کشورهای آفریقایی مثل نیجریه و سنگال هم پاسپورت سبزرنگ دارند.

پاسپورت مشکی رنگ

می توان گفت علت انتخاب رنگ پاسپورت هایی که به رنگ های تیره تری هستند، این است که کمتر و دیرتر کثیف و چرک میشوند و علاوه بر این رسمی تر به نظر میرسند. زامبیا و نیوزیلند از جمله کشورهایی هستند که به همین خاطر این رنگ ها را برای گذرنامه هایشان انتخاب کردند.برخی کشورهای ديگر نیز به همین خاطر از گذرنامه هایی با جلدهایی به رنگ مشکی استفاده میکنند.

اینکه رنگ گذرنامه توسط چه کسی و چرا انتخاب میشوند، از اهمیت زیادی برخوردار نیست، اینکه گذرنامه ها در واقع کارت های شناسایی و نماینده هویت مردم کشورهای مختلف است، حائز اهمیت است. همین دفترچه کوچک برای بعضی، سند و جوازی برای عبور است و برای برخی دیگر مانعی برای ورودشون به کشورهای دیگر.

هم اکنون مردم سوریه و ایالات متحده آمریکا هر دو پاسپورت هایی به رنگ  آبی تیره دارند. اما کشور سوریه به لحاظ رتبه بندی جهانی در پایین ترین سطح قرار دارد. با در دست داشتن گذرنامه سوریه فقط میتوانید به ٣٢ کشور سفر کنید اما با در دست داشتن گذرنامه آمریکا، تقریبا در همه کشورها به رویتان باز است. این کشور در رتبه بندی جهانی سومین گذرنامه معتبر دنیا را دارد.

هر کشوری میتواند رنگ و طراحی داخل گذرنامه اش رو انتخاب کند، اما چیزی که بیشتر از رنگ و ظاهر گذرنامه اهمیت دارد، این است که نماد هویت مردم اون کشور است.

دیدگاه شما