غذای سنتی کرمانشاه: خورشت کنگر


خورشت در بین غذاهای سنتی و بومی کشور، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. معمولا این غذا با برنج و هنگام وعده‌ی غذایی ناهار مصرف می‌شود. خورشت کنگر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از ارزش غذایی بسیاری برخوردار است. این غذا یکی دیگر از انواع غذاهای بومی و سنتی استان کرمانشاه به شمار می آید که بین خانواده‌های این استان از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. مردم استان کرمانشاه برای تهیه و طبخ خورشت کنگر از کنگر، گوشت (بسته به ذائقه‌ی افراد خانواده از گوشت قرمز یا گوشت مرغ استفاده می‌شود)، نمک، زردچوبه، آبلیمو، روغن، نعناع و جعفری استفاده می‌کنند. البته برخی از مردم این استان زیبا و تاریخی کشور، این خورشت لذیذ را بدون نعناع طبخ و میل می‌کنند. از آنجایی که کنگر محتوی کربوهیدرات پیچیده غیرقابل هضمی به نام اینولین است، خاصیت مسهلی دارد. کارشناسان تغذیه به مصرف این غذای مغذی تاکید بسیار دارند. چرا که این خورشت کنگر دارد که یکی از مواد مفید، به دلیل داشتن پتاسیم فراوان و کالری محدود است. از طرفی اینولین موجود در این سبزی، باعث افزایش باکتری‌های مفید و کاهش باکتری‌های مضر در مدفوع شده و در کل به حفظ سلامت روده بزرگ کمک می‌کند و از خطر ابتلا به سرطان در این ارگان به میزان قابل توجهی می‌کاهد.


مواد لازم:


کنگر     یک کیلو
گوشت ران یا ماهیچه گوسفند    یک کیلو
نعنا و جعفری    نیم کیلو
پیاز سرخ شده     3 قاشق غذاخوری
آب نارنج یا آبلیمو     یک استکان
زعفران ساییده      یک دوم قاشق غذاخوری
نمک و فلفل      به قدر کافی

 

طرز تهیه:


گوشت را چند تکه کرده، می شوییم. آن را با کمی روغن تفت می دهیم و با 3 لیوان آب و پیاز سرخ شده و کمی نمک می گذاریم تا بپزد.تیغهای کنگر را پس از پاک کردن با قیچی برمی داریم و به اندازه 2 بند انگشت خرد می کنیم.


بعد آن را با 3 قاشق غذاخوری روغن کمی تفت داده و نعنا و جعفری خرد شده را به آن اضافه می کنیم، تا با کنگر کمی سرخ شود.زعفران حل شده ، نمک و فلفل را به گوشت اضافه می کنیم تا بپزد و جا بیفتد. بعد ترشی آن را به اندازه دلخواه میزان کرده، قابلمه را از روی حرارت برداشته و در ظرف می کشیم.


نکته:


این سبزی خواص دارویی نظیر خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهندگی کلسترول دارد. بنابراین احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد، خنثی کننده سموم کبدی و محافظ کبد است و به همین دلیل از دانه های آن داروهایی برای درمان بیماری های کبدی به بازار عرضه شده است. در ضمن، عادت به خوردن آن به هضم غذا کمک کرده و اشتها را افزایش می دهد.


خوردن برگ کنگر تولید کلسترول در بدن را پایین می آورد. به همین دلیل داروهای تهیه شده از کنگر را برای امراض قلبی-عروقی و جلوگیری از تصلب شرایین استفاده می کنند. ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود. تحقیقات نشان داده است که سینارین باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون نیز می شود.

دیدگاه شما