غذای محلی کرمانشاه: آش ترخینه


ترخینه غذایی است آبکی که از دوغ یا شیر تخمیر شده به دست می آید. این غذا از خیس دادن بلغور گندم یا جو در دوغ ترش به مدت ۱۰ روز تهیه می‌شود. در روش دیگر بلغور را به مدت چند ساعت در دوغ می پزند . پس از این مدت قطعاتی از این مخلوط خمیر مانند را گلوله کرده و گاهی با افزودن اندکی گیاه خشک پونه آنرا زیر نور آفتاب خشک می نمایند. تکه‌های خشک ترخینه را با افزودن حبوبات و سبزی خشک به‌عنوان آش آماده می کنند. شاید ترخینه را بتوان به‌عنوان اولین غذای نیمه آماده شناخت این غذا در مناطق غرب ایران،مانندكرمانشاه و بویژه ایلام و ملکشاهی جایگاهی خاص و ویژه برخوردار است و خوردن آن طی مراسمی خاص انجام می پذیرد. برای این خوراک خوشمزه شعرهایی محلی نیز سروده شده است.

 

مواد لازم:


ترخینه 250 گرم
نخود 1/2 لیوان
لوبیا 1/2 لیوان
عدس 1/2 لیوان
پیاز 4 عدد
سبزی آش ( تره ، جعفری ، گشنیز ، اسفناج ) 500 گرم
نعنا خشک و کشک مقدار لازم

طرز تهیه:


نخود ، لوبیا و عدس را از شب قبل خیس دهید و تا روز بعد چند بار آب آن را تعویض کنید ، پیازها را خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید تا نرم شوند ؛ نخود و لوبیا را به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید سپس 6 لیوان آب اضافه کنید و پس از اینکه به جوش آمد حرارت را ملایم کنید.


پس از حدود 1 ساعت ترخینه ، عدس ، نمک و فلفل را اضافه کنید , پس از حدود 30 دقیقه سبزی آش را اضافه نمایید ( سبزی را بشویید و ریز خرد کنید ) ، با حرارت ملایم اجازه دهید آش جا بیفتد سپس در ظرف بکشید و همراه با کشک و نعنا داغ سرو کنید.


نکته ها : برای تهیه نعنا داغ کمی نعنای خشک را در مقداری اب خیس کنید سپس ابکشی کنید و درون روغن تفت دهید تا رنگ نعنا تغییر کند و کمی تیره تر شود.

دیدگاه شما