حوادث هوايى مرگبار: قسمت دوم


سوانح هوایی همیشه یکی از خبرساز ترین حادثه هایی بودند که در عین حال جان افراد بسیاری رو گرفته اند. در ادامه مطالبی که در متن پیش برایتان ارائه دادیم، پرمخاطره ترین و مرگبارترین سوانح هوایی رو به شما معرفی میکنیم؛

_ هواپیمایی هند، آب های ساحلی ایرلند؛ ۲۳ ژوئن ۱۹۸۵ برابر با ۲ تیر

تعداد کشته: ٣٢٩ نفر

یکی دیگر از حوادث هوایی ناگواری که تاریخ به چشم خود دیده، مربوط به سقوط پرواز آل ۱۸۲ هند است که از مونترئال در کانادا به مقصد لندن فرودگاه رو ترک کرده بود. این هواپیما در ارتفاع ۹۵۰۰ متری پرواز میکرده و در فاصله ۱۹۰ کیلومتری از ساحل کورک سقوط کرد. تمامی سرنشینان هواپیما شامل ۲۶۸ شهروند کانادایی که بیشترشون اصالتا هندی بودند و ۲۷ بریتانیایی و مسافرانی که از دیگر کشورها بودند، جان خود را در این سانحه از دست دادند. مقامات کانادایی، یک گروه تروریستی را مسئول این حادثه دانستند. فقط یک نفر به نام "ایندرجیت سینگ ریات" به‌خاطر این حادثه محکوم شد. بررسی ها و پیگردهای این پرونده تا ۲۰ سال ادامه داشت که بنا بر گفته ها، پرهزینه ترین پرونده تاریخ کانادا نیز بوده است.

_ هواپیمایی ترکیه، فرانسه، جنگل های  Ermenonville، ۳ مارس ۱۹۷۴ برابر با ۱۲ اسفند

تعداد کشته: ٣٤٦

سوم ماه مارس سال ۱۹۷۴ بعنوان روزی شوم و تاریک در تاریخ صنعت هوایی دنیا به ثبت رسیده است. روزی که پرواز ۹۸۱ هواپیمایی ترکیه در حال جابجایی مسافرانش از فرودگاه آتاترک به سمت فرودگاه هیترو لندن در حال پرواز بود. این هواپیما در فرودگاه اورلی پاریس توقفی داشت که بعد از پرواز دوباره اش به سمت لندن در جنگل های Ermenonville  این شهر سقوط کرد. این حادثه‌ تلخ بخاطریک مشکل فنی رخ داد، مشکلی که باعث شد درب بخش باربری در انتهای هواپیما ناگهان باز شد که موجب تخلیه هوا و فشار هواپیما شد؛ همین موضوع سبب شد تا کنترل کابین و هواپیما از دست خلبانان خارج شود. تمامی ۳۴۶ سرنشین و خدمه پروازِ ۹۸۱ جان خود را در این حادثه از دست دادند.

_ هواپیمایی ژاپن، ژاپن، کوه اوسوتاکا؛ ۱۲ آگوست ۱۹۸۵ برابر با ۲۱ مرداد

تعداد کشته: ٥٢٠ نفر

پرواز شماره ۱۲۳ هواپیمایی ژاپن در ۱۲ آگوست سال ۱۹۸۵ سقوط کرد که با ۵۲۰ کشته، یکی از مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ را رقم زد. این هواپیما از فرودگاه هانه دا در توکیو به سمت اوساکا در حال پرواز بود که ۱۳ دقیقه پس از بلند شدنش از توکیو دچار نقص فنی شد. همین که هواپیمایِ ۱۲۳ به ارتفاع ۷۳۰۰ متری رسید، انفجاری در آن رخ داد که در نهایت به سقوطش در کوه اوسوتاکا منجر شد.هفت سال پیش از این حادثه این هواپیما دچار سانحه ای شده بود که علتش نقص فنی در بخش دم هواپیما بود، تعمیراتی ناقصی که در اون زمان انجام شده بوده علت  اصلی سقوط پرواز ۱۲۳ هواپیمایی ژاپن شد و این حادثه مرگبارترین حادثه "تک گانه"در تاریخ سوانح هوایی است. منظور از حادثه تک گانه، سقوط یک هواپیما به تنهایی و بدون برخورد با یک هواپیمای دیگر است.

_ هواپیمای  Pan Am، سانحه هوایی فرودگاه تنریف، جزایر قناری؛ ۲۷ مارس ۱۹۷۷ برابر با ۷ فروردین

تعداد کشته: ٥٣٨

بدترین و مرگبارترین سانحه هوایی در طول تاریخ صنعت هوانوردی و هواپیمایی در ۲۷ مارس سال ۱۹۷۷ رخ داد که طی آن دو هواپیما مستقیم با هم برخورد کرده و ۵۸۳ نفر سرنشین و خدمه را به کام مرگ کشاند. در همان روز بمبی در فرودگاه قناری منفجر شد که موجب شد کارکنان فرودگاه به حالت آماده باش درآیند و مسیرهای هوایی را تغییر دهند. این بمب توسط نیروهای مسلح گوانچه کار گذاشته شده بود. همین موضوع باعث شد پروازهای ۴۸۰۵ KLM و ۱۷۳۶ Pam Am مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه کوچک لوس رودئوس (تنریف شمالی کنونی) در تنریف اسپانیا شوند. عواملی مثل مه غلیظ، نبود رادار و راهنماهای نشانگر در باند فرودگاه و عدم برقراری ارتباط صحیح بین خدمه پرواز و کارکنان برج مراقبت، موجب برخورد دو هواپیمای مذکور شد که هر دو بدون اطلاع در حال حرکت به سوی یکدیگر بودند. این فاجعه دنیا را شوکه کرد و باعث شد تا مسئولان اصلاحاتی رو انجام دهند تا دیگر چنین سوانحی رخ ندهد.

دیدگاه شما