غارهای طبیعی معروف و شگفت انگیز مشهدغار هندل آباد مشهد

 در 40 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد غاری به نام هندل آباد قرار دارد که از برترین اماکن طبیعی این ناحیه به شمار می رود و به دلیل دشواری مسیر دسترسی، اکثر اوقات نظر کوهنوردان و طبیعت دوستان را به خود جلب می کند. این غار حدود 90 متر طول دارد و پر از گونه های استالاگمیت و استالاکتیت می باشد . واقع شدن این غار در ارتفاعات باعث شده که این ناحیه همچنان جنبه های طبیعی خود را حفظ کند و از آلودگی های محیطی در امان بماند و از مقاصد محبوب مسافرین مشهد به شمار می رود. چشمه آب معدنی موجود در غار به آن حالُ هوایی خاص بخشیده و از دیدنی های دیگر آن محسوب می شود.

 

 غار مغان

در 35 متری روستای مغان در استان خراسان رضوی غار مغان واقع شده است که یکی از کهن ترین غارهای منطقه به شمار می رود. قدمت غار براساس تحقیقاتی که صورت گرفته بالغ بر صدمیلیون سال می باشد و مربوط به دوره ی دوم زمین شناسی است. سفر به این غار به دلیل مسیر دشوار آن زیاد راحت نیست به همین دلیل اغلب مورد نظر تیم های حرفه ای کوهنوردی و تورهای طبیعت گردی قرار می گیرد. این غار دارای چند قطعه شاه داخلی است و وجود پرتگاهی به عمق 35 متر از دیگر شگفتی های داخل غار مغان می باشد، این پرتگاه به برکه آبی منتهی می شود که خود از زیبایی های غار مغان محسوب می شود.

 

 غار بزنگان

در فاصله 6 کیلومتری دهکده بزنگان در استان خراسان رضوی یکی از معروف ترین غارهای مشهد با نام غار بزنگان قرار گرفته و قدمت آن به پیش از میلاد باز می گردد. این غار آهکی با دهانه ای صاف و سطح خاکی از غارهای محبوب شهر به شمار می رود. همچنین بعنوان یکی از جذابیت های تاریخی طبیعی مشهد در لیست آثار ملی تاریخی به ثبت رسیده است و همیشه نظر مسافرین مشهد را به خود جلب می کند.

 

غار زری

 در 9 کیلومتری جنوب غربی مشهد، غار زری قرار گرفته که یکی از اماکن گردشگری روستای گلستان است و هر روزه توسط مسافرین زیادی بازدید می شود. مسیر شگفت انگیز و بی نظیر این غار از دیگر جذابیت های آن به شمار می رود. از سوی دیگر وجود چشمه های روان در داخل غار نیز بسیار دیدنی خواهد بود. دسترسی به این غار بسیار ساده است و بازدید از آن به طبیعت دوستان توصیه می شود.

 

غار دره آل

در 40 کیلومتری شهر یکی دیگر از معروف ترین غارهای مشهد به نام غار دره آل واقع شده که دارای دیواره های مرتفع و دهانه ی عظیمی می باشد و یکی از زیبایی های این منطقه محسوب می شود. نزدیک غار چشمه ای وجود دارد که به زیبایی بصری آن افزوده است. با این که مسیر دسترسی به غار صعب العبور و دشوار است و ممکن است برای بعضی مسافرین بازدید از آن دشوار باشد ولی همیشه نظر طبیعت دوستان و کوهنوردان حرفه ای را به خود جلب می کند. بازدید از این غار عجیب خالی از لطف نخواهد بود. این غار باستانی به دلیل داشتن مسیرهای فرعی بسیار همیشه باعث سردرگمی بازدید کنندگان می شود و برای همین اگر می خواهید از این غار بازدید کنید حتما باید با لیدر محلی همراه شوید. 

 

غار بیمارآب

در ۶ کیلومتری دهکده «کوشک آباد»، در مشهد غار بیمارآب قرار گرفته است. غار بیمارآب در ارتفاعات واقع شده و آب فراوانی در کف آن جریان دارد. ساکنین محلی چون از آب غار بیمارآب برای معالجه حیوانات اهلی استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد این نام را بر آن گذاشته اند.در ابتدای این غار یک چاه عمودی ۱۵ متری وجود دارد که در انتهای آن آب‌های چکیده از سقف غار جمع شده و تشکیل یک حوضچه نسبتا عمیق را داده است. اهالی بومی منطقه معتقدند این آب برای درمان برخی از بیماری‌های انسانی و دامی مفید است و به همین دلیل به آن «بیمار آب» گویند.

دیدگاه شما