همکاری آلمانی ها در ساخت موزه بزرگ یزد


«فاطمه دانش یزدی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در جلسه ای که با حضور «برن هان اشپیس» مدیر تالار هنر و نمایشگاه های کشور آلمان جهت گفتگو و بررسی درباره ساخت و راه اندازی موزه بزرگ یزد برگزار شد، همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد و کشور آلمان را در ساخت موزه بزرگ یزد نقطه عطفی در تعامل فرهنگ و دانش میراثی بین استان یزد و کشور آلمان محسوب کرد.

او درباره خانه تاریخی صدر العلما و تبدیل آن به موزه بزرگ یزد، چنین گفت: این بنا خانه تاریخی صفوی قاجاری است که در قلب بافت تاریخی و قدیمی شهر یزد و در قسمت اصلی این بافت و در کنار مهم ترین بناهای تاریخی این شهر قرار گرفته و بدون شک باید قبل از مرمت، مستندنگاری کامل درباره آن صورت گیرد.

دانش یزدی افزود: در کنار مستندنگاری و مطالعه باید همه عناصر ساخت یک موزه در انجام طرح در نظر گرفته شود تا بتوانیم تکنولوژی مدرن موزه داری جهان را در این مجموعه تاریخی بکار ببریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در ادامه امیدوارانه تاکید کرد که موضوع مرمت این بنا با رعایت اصول مرمتی و فاز به فاز انجام و به زودی فاز طراحی بنا آغاز خواهد شد تا به برنامه جامعی درباره این بنای تاریخی برسند.

او در رابطه با فاز طراحی این موزه نیز گفت: هر چه میزان اطلاعات ما در رابطه با این طرح بیشتر شود، مسلما سرعت کار در مراحل بعدی افزایش خواهد یافت.

«برن هان اشپیس»، مدیر تالار هنر و نمایشگاه های آلمان نیز از مشارکت دوستانه اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در انجام این طرح قدردانی کرد و خانه تاریخی صدرالعلمای یزد را نشانه ای از ذوق و هنر اصیل ایرانی در دوران مختلف تاریخ درخشان ایران برشمرد.

او با بیان امیدواری اظهار کرد که در انتهای این طرح شاهد ساخت موزه ای خاص در بنایی خاص خواهیم بود که تمام ارزش های یک موزه در آن حفظ شده اند و همینطور ارزش بنای تاریخی نیز حفظ می شود.

دیدگاه شما