ایرانی های با گرین کارت هم نمی توانند به آمریکا بروند


در راستای اجرای دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر صدور دستور اجرایی ممنوعیت صدور ویزا و ورود شهروندان هفت کشور مسلمان نشین از جمله ایران، سودان، یمن، سوریه، عراق، لبی و سومالی به به آمریکا به مدت سه ماه، شرکت‌های هوایی لوفت هانزا، قطر و امارات مسافرانی را که پاسپورت ایرانی دارند، حتی آنان که گرین کارت آمریکا دارند را هم در پروازهای خود به سوی آمریکا سوار نکرده‌اند.

در نخستین روز از اجرای دستور ترامپ، بازداشت پناهجویان در فرودگاه های آمریکا انجام شد و ایرانی های دارنده ویزای آمریکا هم نتوانستند سوار هواپیما به مقصد شهرهای این کشور شوند. بر طبق دستور ترامپ، شهروندان 7 کشور از جمله ایران که دارای گرین کارت (اقامت دائم آمریکا) نیز باشند هم نمی توانند وارد خاک آمریکا شوند.

تا الان براساس خبرهای بسیاری مشخص شده که نه تنها سفارتخانه های آمریکا دیگر برای هیچ فرد ایرانی ویزا صادر نمی کنند بلکه افرادی که ویزا هم گرفته اند یا گرین کارت آمریکا دارند نیز نمی توانند وارد خاک آمریکا شوند.

همزمان با ایرانیان تعدادی از شهروندان عراق و یمن هم در فرودگاه قاهره نتوانستند وارد هواپیمای پرواز به مقصد نیویورک شوند.

افراد دارای گذرنامه های دیپلماتیک (سیاسی ) یا خدمت از این ممنوعیت مستثنی هستند. 

این ممنوعیت شامل دارندگان همه نوع ویزا از جمله مهاجرت، تحصیلی، دیدار با خانواده یا پیوستن به خانواده و افرادی که با اهداف مختلف از جمله درمان قصد داشتند به آمریکا سفر کنند نیز می شود.

دستور دیگر ترامپ درباره ممنوعیت ورود پناهجویان به خاک آمریکاست. براساس این دستور، ممنوعیت ورود پناهجویان از سراسر جهان تا 120 روز و پناهجویان سوریه تا اطلاع بعدی خواهدبود. این مدت قابل تمدید است. ممنوعیت موقت ورود مسلمانان و پناهجویان به خاک آمریکا از جمله وعده های ترامپ بود.

او می گوید این اقدام برای تامین امنیت در آمریکا و مقابله با آنچه که او "تروریست های اسلامی" می خواند صورت می گیرد.

 

دیدگاه شما