سفر به‌ روستای آدم های سنگی در حوالی تهران


در این روزها با افزایش و گسترش روزافزون آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، بیش از پیش نیاز است از زندگی شهری و هوای آلوده آن هر چند کوتاه دور شده و قدم در طبیعت پاک روستا بگذاریم؛ جایی که بشود آسمان آبی را تماشا کرد و با خیال آسوده نفس‌ عمیق کشید تا ریه‌ها از هوای پاک و با طراوت پر شوند. اگر دنبال چنین جایی می‌گردید به حومه غرب تهران در امتداد جاده ای کوهستانی و پیچ در پیچ بروید جایی که دو عدد از جاذبه های طبیعی و تاریخی قرار گرفته اند. دو روستای کوچک و آرام در دل کوهستان البرز میانی از توابع کن با  نام های وَردیج و واریشکه به دور از همهمه و شلوغی پایتخت در منطقه ای دنج و آرام جا خوش کرده اند. این روستاها به دور از همهمه و شلوغی شهر تهران، در منطقه ای دنج و آرام در دل کوهستان البرز جا خوش کرده اند.

 

از طریق اتوبان تهران - کرج از بالای ورد آورد می توانید به این روستاها دسترسی پیدا کنید. از بالای محله وردآورد، جاده ای آسفالتی و پیچ در پیچ شبیه به جاده امامزاده داوود وجود دارد که در امتداد رودخانه و دره ای عمیق به روستای وَردیج و بعد از آن به واریش منتهی می شود. فصل بهار خصوصا اردیبهشت ماه بهترین زمان برای بازدید از این منطقه می باشد چونکه در این زمان از سال، باغ های وردیج و واریش با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو به صورت یکدست سفیدپوش شده و چشم اندازی بی بدیل از طبیعت بکر و دل انگیز بهار را به نمایش می گذارند. کوه های مرتفع، باغ های سرسبز و دره های عمیق چشم اندازهای روح انگیزی هستند که در طول جاده و در طی مسیر، چشم های دوستداران طبیعت و زیبابین را به خود جلب خواهند کرد. ارتفاع روستای وردیج از سطح دریا یک هزار و ۸۵۰ متر و ارتفاع روستای واریش، ۲ هزار و ۲۵۰ متر می باشد.

 

 اما اصل ماجرا بعد از بازدید از این دو روستا و دیدن مردمان خوب و مهربانشان، درست میان این دو روستا قرار گرفته است. قلمرو فرمانروایی آدمك‌های سنگی که نگارخانه ای طبیعی و مسحور کننده از شاهكار طبیعت است که عقل آدمی در ابهت آن می‌ماند و خیال نیز به پرواز در می‌آید. شاید در  نگاه اول به این صخره های سحر انگیز تصور کنید که این صورتک‌ های پر از حفره بازمانده‌ های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است.به این اشكال «آدمك جیان»  نیز گفته می‌شود، علت پدیدار شدن این مجسمه های سنگی فرسایش سنگ ها می باشد.  

 

دیدگاه شما