عمیق‌ترین و شگفت انگیزترین دریاچه یخ‌زده جهان


یکی از تجاربی که شاید خیلی از ما امکان آن را نداشته باشیم، قدم زدن بر روی سطح یخی دریاچه ای می باشد که همزمان با گام برداشتن می توانید در زیر پاهایتان حباب های زیبای درون دریاچه را تماشا کنید. می خواهیم در این مطلب شما را به بی نظیر ترین و شگفت انگیز ترین دریاچه منجمد شده جهان، که در بایکال کشور روسیه قرار دارد، ببریم.

زمانیکه بر روی سطح یخی این دریاچه قدم می زنید، احساس می کنید که حباب های زیر پاهایتان در حال جابه جا شدن هستند. تماشای عمق سطحِ یخی این دریاچه زیبا شما را به این فکر می برد که شاید هر لحظه ماهی یا کوسه ای از زیر پاهایتان رد بشود. دریاچه یخیِ بایکال، کوه های چشمگیری نیز دارد که برای دوستداران کوهنوردی، می تواند گزینه جذابی باشد. این دریاچه ی یخ زده با بهره مندی از چشم اندازی کوهستانی، سوژه ای بی نظیر و تکرار نشدنی برای دوستداران عکاسی نیز می باشد. شب هنگام، انعکاس ستاره های آسمان شب بر روی سطح آینه ای و شفاف دریاچه به قدری زیباست که باعث می شود از لذت تماشای آن خوابتان نبرد!

افسانه ای درباره ی دلیل به وجود آمدن این آبشار وجود دارد که خواندن آن خالی از لطف نیست. در این افسانه آمده که پدر بایکال دارای 336 عدد رودخانه بوده که یکی از آنها دختر " آنگارا " و بقیه آنها پسر بودند. پسرهای رودخانه، با پیروی از پدرشان به آب restock می ریختند، ولی دختر دلباخته رود Yenisei در روسیه می شود و به طرف آن می رود و تمام داراییِ رود پدر را نیز به سمت معشوقه خود می برد. پدر بایکال زمانیکه این موضوع را متوجه می شود در جواب به کارِ دخترش، سنگ بزرگ و نفرین شده ای را برمی دارد و به سوی او پرتاب می کند تا مانع از رفتن دختر به آن سمت بشود. سنگِ پرتاب شده، سنگ Shaman نام داشته و در ابتدای رودخانه ی آنگارا قرار گرفته است. در گذشته های دور مردم باور داشتند که این سنگ دارای قدرت معجزه آسایی نیز می باشد.

 

اگر دلیل منطقی و علمی زیبایی چشمگیر این حباب های یخ زده را بخواهیم اثبات کنیم، دلیل اصلی آن این است که اجساد تجزیه شده ماهی ها یا گیاهانی که تو عمق زیاد آب وجود دارند، در فصول گرم سال زمانی که آب جریان داشته، توسط باکتری ها تجزیه شده و گاز بوجود آمده به شکل حباب از اعماق دریاچه به سطح آب می آیند و وارد هوا می شوند، اما در فصل زمستان و در دمای منفی 30 درجه، حباب ها قبل از رسیدن به سطح آب، یخ می زنند تا چشم اندازی مسحور کننده را در زیر پاهای شما خلق کنند.

دیدگاه شما