نازک‌ ترین سد جهان در طبس


    اگر درباره جاذبه‌های تاریخی طبس شنیده باشید امکان ندارد که نام طاق شاه عباسی به گوشتان نخورده باشد. طاق شاه عباسی یکی از دیدنی ترین بناهای تاریخی طبس در استان خراسان جنوبی می باشد که تعداد زیادی لقب تکرار نشدنی را با خود به همراه دارد که یکی از معروفترین این القاب، نازکترین سد جهان است که به دلیل تاج یک متری اش به آن تلقی می شود.

این بنا همچنین لقب قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سد قوسی جهان را با خود به یدک می‌کشد و  برای مدت  ۵۵۰ سال به عنوان بلند‌ترین سد در جهان شناخته می‌شد و در حال حاضر نیز از جمله سدهای پیشرفته جهان محسوب می شود.

طاق شاه عباسی، شاهکار بی نظیر خلاقیت ایرانی در دوران قدیم است که ارتفاع آن به 60 متر می رسد. این طاق مستحکم و دیدنی در دره کانیونی باریکی که شامل صخره های آهکی می باشد بنا شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی و همینطور شرایط زمین شناسی در بهترین محل ممکن قرار گرفته است.

قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می دهند و اعتقاد دارند که سنگ نگاره‌های بزکوهی که بر روی آن حک شده اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است. عده ای دیگر هم این بزها را نمادی از فرشتگانی می دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می کنند.

برای بازدید از سد بی نظیر شاه عباسی شما باید به خرو که روستایی با قدمت 700 ساله می باشد و در فاصله 27 کیلومتری از شهر طبس قرار گرفته سفر کنید. در بین راه نرسیده به این سد زیبا شما همچنین می توانید از چشمه آب گرم مرتضی علی و سد نهرین نیز بازدید کنید که دیدن آنها بسیار لذت بخش است و خالی از لطف نیست.
 

دیدگاه شما