مجله فرانسوی فیگارو: ایران مقصد جذاب گردشگری 2017


 وبسایت روزنامه پرطرفدار فیگارو با توصیف مزایای گردشگری کشورمان، ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال 2017 معرفی کرد.

وبسایت روزنامه فرانسوی فیگارو می گوید: ایران یک سال پس از لغو تحریم ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگران کنجکاو و روشن فکر در سال اخیر قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس های گردشگری بر غنی بودن فرهنگ این کشور تاکید دارند.
در این گزارش اشاره به آمار اتحادیه «ستو Seto» (اتحادیه شرکت های گردشگری فرانسه) شده و گقته شده که در یک سال گذشته و بعد از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش 144 درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری سفر دوستان به این کشور بودیم.
این گزارش آمار یاد شده را هرچند کم، اما در حال تبدیل شدن به یک گرایش ارزیابی و ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می کند که دوستدار هنر، ادب و فرهنگ هستند و همچنین قصد اسکی کردن و یا آفتاب گرفتن در سواحل نیلگون خلیج فارس و زیبای دریای خزر دارند.
بازگشایی مجدد خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار 1395) از دیگر امتیازاتی است که در این گزارش به آن اشاره و آن را دلیلی برای اضافه شدن نام ایران به لیست مقاصد گردشگری آژانس های مسافرتی ارزیابی شده است.
در صدر لیست آژانس های گردشگری فرانسه که در سال 2016 بیشترین تعداد مسافر را به مقصد ایران داشته اند، می توان نام هایی نظیر «ایا دزیر دو موند Aya Désirs du Monde»، «آسیا Asia» و «تایم تور Time Tour» با ارائه خدمات به 600 مسافر را مشاهده کرد.
درهمین رابطه «پاتریشیا دوریا Patricia Doria» مدیر بازاریابی یک از آژانس های گردشگری فرانسه می گوید: ایران مقصدی جدید برای مسافران به حساب می آید و پروازهای خروجی به مقصد ایران برای بهار سال آتی تقریبا پر شده اند.
از دید بازدیدکنندگان از ایران، هزار و یکشب، جاده ابریشم و سه منطقه شیراز شهر شعرا و باغ ها، خرابه های باستانی بی نظیر و فراموش نشدنی تخت جمشید و جاذبه های گردشگری زیبای اصفهان، اسطوره های همیشگی ایران هستند و در این میان شهر مدرن تهران را نباید فراموش کرد.
در قسمتی از این گزارش به رعایت قوانین حاکم در ایران تاکید شده و آمده است: باید فراتر از حس کنجکاوی، با یک ذهن باز از ایران بازدید کرد.
«پاتریشیا دوریا»همچنین در قسمتی دیگر حرف های خود با بیان اینکه مسافران ما اغلب از میراث غنی، زیبایی ها و مردم خون گرم و تحصیل کرده ایران متحیر می شوند، اظهار می کنند: همگی این موارد برخلاف تصورات ما از ایران به عنوان کشوری بسته است و مسافران مان با ذهنیت و تصویری متفاوت از ایران بازمی گردند.
این روزنامه فرانسوی همچنین نوشته است: «مسعود سلطانی فر» رئیس اسبق سازمان گردشگری ایران در سپتامبر سال گذشته میلادی (اواسط سال 1395) در مصاحبه ای با مجله «IFTM Top Resa» از برنامه ویژه ای برای میزبانی از 200 هزار گردشگر فرانسوی خبر داده و گفته: آمار گردشگران فرانسوی از هشت هزار نفر در سال 2013 به 18 هزار گردشگر در سال 2015 و قبل از لغو تحریم ها افزایش یافته است که حاکی شتاب گیری این روند دارد.
برطبق این گزارش، دو کشور فرانسه و ایران سال گذشته میلادی توافقنامه همکاری مشترک امضاء کرده اند که بر اساس آن ایران از تجربه فرانسه در توسعه خدمات و زیر ساخت های گردشگری به منظور بهبود وضعیت پذیرش گردشگران، استفاده می کند.
محور دیگر این توافق دو جانبه، فراهم کردن فرصت های سرمایه گذاری برای شرکت های فرانسوی در ایران می باشد.
فیگارو در این گزارش با اشاره به اینکه احداث کنندگان هتل در ایران از معافیت مالیاتی پنج ساله بهره مند می شوند و سلطانی فر از آژانس های مسافرتی فرانسوی برای شرکت در نمایشگاه بین المللی گردشگری که ششم تا نهم فوریه 2017 (18 تا 21 بهمن 1395) در تهران برگزار می شود، دعوت کرده است، می گوید: ایران برای جذب 30 میلیارد دلار درآمد گردشگری در سال 2025 برنامه ریزی کرده است و این در حالی است که این رقم در سال 2015 میلادی 9 میلیارد دلار بود.

دیدگاه شما