چه موضوعاتى را براى وبلاگ مسافرتى انتخاب كنيم: قسمت اول


اگر شما هم جز کسانی هستید که وبلاگ مسافرتی دارید و درباره سفرهایتان و نکات مختلف مربوط به سفر کردن مطالبی را با دیگران به اشتراک می گذارید، حتما برایتان پیش آمده که به ذهنتان رسیده باشد که درباره چه چیزهایی مطلب بنویسید.  با اینکه ممکن است تجارب زیادی درمورد سفر کردن داشته باشید، اما در عین حال ممکن هم هست که مفیدترین مطالبی که باید به اشتراک بگذارید از ذهنتان بپرد. در ادامه به شما میگویم که چطور از این مشکل جلوگیری کنید یا چطور بر آن غلبه کنید.

اول از همه اینکه اکیدا توصیه می کنم، صرفا چون می خواهید پست هفتگی تان را به اشتراک بگذارید، هر چیزی را ننویسید. متن بی محتوایی که هیچ چیزی به معلومات خواننده ها و مخاطبینتان اضافه نکند، ارزش به اشتراک گذاشته شدن را ندارد. هرچند بعضی مواقع نوع ارتباط کلامی مان با مخاطبان وبلاگ هایمان به صورت درد و دل کردن است که هر از گاهی چنین نوع نوشتاری خیلی هم بد نیست.

یکی از دوستانم از من پرسید که چطور عنوان متن هایم را پیدا می کنم و درباره اشان مطلب می نویسم، در بیشتر موارد خود مخاطبین هستند که الهام بخش من می شوند. زمانی که خودم را به جای آنها می گذارم و به نیازهایشان فکر می کنم، به راحتی میتوانم عناوین مورد نیاز آنها را پیدا کنم و تا جایی که تجربه هایم اجازه میدهد درباره اشان بنویسم. در ادامه راه های سریع برای پیدا کردن عنوان مناسب برای متن های وبلاگ هایتان را به شما معرفی می کنم.

 

١-پست های معرفی

کمی درباره خودتان به مخاطبینتان بگویید. شاید کمی بی ربط به نظر برسد، مخصوصا زمانی که مخاطبین به دنبال مطالب و نکات گردشگری هستند، اما همیشه یک شروع خوب با معرفی خوب همراه است. اینکه خواننده ها بدانند شما کی هستید، شیوه زندگی کردنتان چگونه است، چرا سفر می کنید و چه داستان هایی را قرار است برایشان نقل کنید، میتواند مسیر مشخصی را برای وبلاگتان تعریف کند.

 

٢-بودجه های سفر و هزینه های زندگی

واقعیت امر این است که مخاطبین و خواننده های سفرنامه نویس ها کمی فضول هستند، همیشه دوست دارند بدانند، چطور به سفر می رویم و هزینه سفرمان چقدر می شود. قبلا هم اشاره کردم که حتما سفرهایتان نباید پرهزینه تمام بشود، اما خیلی وقت ها زمان کافی برای اینکه بنشینم و دقیقا محاسبه کنم که در طول سفر چقدر خرج کرده ام  را نداشتم، به همین خاطر هیچوقت در رابطه با هزینه زندگی در شهرهای مقصد یا هزینه سفرم چیزی ننوشتم ولی این موضوع می تواند مخاطبین بسیاری را به خود جلب کند.

 

٣-توصیه هایی به کسانی که برای بار اول سفر می کنند.

قطعا همه ما بار اولی که سفر کردیم را به خاطر داریم. ترس ها، نگرانی ها، عواملی که باعث اضطراب می شدند را به یاد دارید. قطعا در مورد هر یک از این موراد سوالاتی در ذهنتان بوده است که به مرور و با کسب تجربه جوابشان را پیدا کردید، میتوانید درباره همین مطالب نکاتی را به خواننده های وبلاگتان گوشزد کنید. بعضی وقت ها آرزو می کنید که ای کاش فرد با تجربه ای بود که نکاتی را به شما می گفت و تجربه هایش را در اختیار شما می گذاشت! حالا شما آن فرد با تجربه هستید که در رابطه با نکات مختلف سفر کردن میتواند دیگران را راهنمایی کند.

 

٤-اینستاگرام

به لطف تعدد شبکه های ارتباط جمعی مجازی به راحتی میتوانید مطالب مختلفی را پیدا کنید، آن ها را نقد کنید، بسط و گسترششان بدهید، آنها را به چالش بکشید، با توجه به تجربیات خودتان آنها را رد یا تایید کنید. می توانید در رابطه با صفحه های مورد علاقه اتان در اینستاگرام مطلب بنویسید. از آنجاییکه اینستاگرام اپلیکیشنی است که بیشتر رویکردی بصری دارد می توانید نکاتی که در ذهنتان دارید را از طریق عکس های جذاب به مخاطبینتان معرفی کنید.

 

٥-عجیب و بی نظیر.

من عاشق زندگی کردن در کشورهای دیگر هستم. داستان ها و ماجراهای بسیاری برای تعریف کردن در رابطه با این نوع زندگی وجود دارد. بهترین راه برای انتقال این داستان ها که در واقع تجارب شما از سفرهایتان هستند، نوشتن مطالبی عجیب و بی نظیر است. نویسنده وبلاگ Daybook همینکار را انجام می دهد که باید بگویم از خواندن مطالبی که به اشتراک می گذارد، سیر نمی شوم.

 

٦-تجهیزات عکاسی.

همه سفرنامه نویس ها عکس های زیبا و چشم نوازی از سفرهایشان برای مخاطبین به اشتراک می گذارند، اما همه آنها از تجهیزات مشابهی استفاده نمی کنند. خوب است که هر از گاهی دوربین عکاسی و وسایل جانبی که به کمک آنها عکاسی می کنید را به خواننده ها معرفی کنید. بد نیست که بدانند در کیف دوربین عکاسی خود چه چیزهایی دارید.

دیدگاه شما