كارهايى كه قبل از هر سفر بين المللى بايد انجام دهيد: قسمت اول


همه مواردى را كه در ادامه ذكر ميكنیم را بايد در خاطرتان بسپاريد و بايد آنها را در دستورالعمل كارهایتان قرار بدهيد، معمولا يك سفر خوب حاصل يك برنامه ريزى دقيق و مناسب است. اين موضوع در رابطه با همه سفرهایتان صادق است اما زمانى كه مقصدتان كشوری خارجى است، دقت بيشترى در رابطه با برنامه ريزى براى سفر بايد بكنيد. شايد پيش خودتان فكر كنيد كه همين كه بليط را بگيريد كافيست و ميتوانيد روياهایتان را بعد از خريد بليط سفرتان محقق كنيد، اما واقعيت ماجرا اين است كه كمى كار ميبرد. علاوه بر تمام كارهایی كه بايد انجام دهيد، مثل رزرو كردن هتل، انتخاب رستوران ها، خريد بليط هاى بازديد از اماكن گردشگرى، كارهايى را بايد انجام بدهيد كه سفرى بدون استرس و راحت و بي دردسر را پيش رو داشته باشيد. خوشبختانه بخاطر تجارب سفرهايى كه داشتم و تجارب همه مسافرانى كه بصورت آنلاين ميتاونيد آنها را بخوانيد، ميتوانيد براحتى راه حل هايى پيدا كنيد و مطالعه نماييد كه با توجه به آنها بتوانيد سفرى همراه با آرامش و با برنامه ريزى دقيق داشته باشيد.
_ تاريخ انقضاى پاسپورتتان را كنترل كنيد.
خيلى از ما مسافرها بر اين باوريم كه اينكار را مسئول آژانس مسافرتى در زمان صدور بليط بايد انجام دهد، اما واقعيت اين است كه به حال اين افراد فرقى نميكند كه شما بخاطر تاريخ انقضاى پاسپورتتان اجازه خروج از كشور را در فرودگاه يا ايستگاه قطار نداشته باشيد، آنها فقط به دنبال فروش بليط و كسب درآمد هستند. پس قبل از هرگونه اقدام براى سفر و در هنگام برنامه ريزى، تاريخ انقضاى پاسپورتتان را كنترل كنيد، تاريخى كه ميخواهيد در آن روز سفرتان را شروع كنيد را در نظر بگيريد، پاسپورتتان حداقل ٦ ماه بيشتر بايد اعتبار داشته باشد. البته براى ورود به بعضى كشورها اشكالى ندارد كه كمتر از ٦ ماه هم اعتبار داشته باشد. براى تمديد پاسپورتتان به موقع اقدام كنيد.
_ براى ويزا اقدام كنيد. 
هرچند كه براى سفر به همه كشورها نيازى به ويزا نداريد اما براى ورود به بسيارى از آنها بايد ويزاى آن كشور را دريافت كنيد. روال دريافت ويزا از سفارتخانه هر كشورى هم با كشور ديگر فرق ميكند. به همين خاطر بايد با سفارت كشور مربوطه در كشور خودتان يا كشورى كه در نزديكى كشور خودتان است مراجعه كنيد يا تماس تلفنى برقرار كنيد و از مداركى كه بايد ارائه دهيد آگاه شويد. بيشتر سفارتخانه ها در مرحله تحويل مدارك از شما بليط هواپيما و رزرو هتل را ميخواهند كه بايد به همراه پاسپورت ها و ساير مدارك ارائه بدهيد تا برای شما وقت مصاحبه تعيين كنند. سفارتخانه اى ممكن است مدارك را به زبان فارسى از شما بخواهد و سفارتخانه ديگري ممكن است مدارك را به زبان انگليسى يا زبان خود آن كشور از شما بخواهد كه در اينصورت بايد مدارك را براى ترجمه به دارالترجمه ببريد. كشورهاى اروپايى در دادن ويزا سختگير هستند و در مداركى كه ارائه ميدهيد بايد مستنداتى مبنى بر اينكه حتما از سفر بازخواهيد گشت، در بين مداركتان قرار بدهيد. براى گرفتن وقت مصاحبه از بعضى سفارتخانه ها بايد تلفنى اقدام كنيد، مثل سفارت  فرانسه، براى كشورى مثل هلند بايد از طريق ايميل اقدام كنيد، و براى كشور ديگرى مثل اسپانيا بايد حضورى اقدام كنيد. اين را بايد در نظر بگيريد كه گرفتن ويزا ميتواند پرهزينه باشد، چون علاوه بر پولى كه براى ترجمه مدارك ميدهيد، بايد هزينه اى را هم به خود سفارت براى كنترل كردن مداركتان پرداخت كنيد. اين پروسه زمان بر هم هست، ممكن است تصميم داشته باشيد در تاريخ مشخصى در كشور ديگرى حضور داشته باشيد، اما از آنجايى كه اين فرآيند زمانبر هست، ممکن است براى زمان مورد نظر به شما ويزا ندهند، پس فراموش نكنيد كه به موقع براى درخواست ويزا اقدام كنيد. 
_قبل از سفر واكسن بزنيد.
با توجه به اينكه مقصدتان كجاست، شايد لازم باشه كه واكسن خاصى را قبل از شروع سفر تزريق كنيد. احتياط هميشه شرط عقل است، و ايمن كردن خودتان نسبت به مريضى هاى احتمالى كار عاقلانه اى است. بد نيست قبل از سفر كمى درباره كشور مقصدتان مطالعه كنيد و اگر بيمارى اى در آن كشور شيوع پيدا كرده، خودتان را در مقابل آن بيمارى ايمن كنيد! علاوه بر اين اگر دارو مصرف ميكنيد، مطمئن بشويد كه مقدار كافى از آن دارو را به همراه خودتان ميبريد.
_كشورى را بعنوان مقصد انتخاب كنيد كه دچار بحران نباشد.
اگر كشورى دچار هرگونه بحرانى مثل اقتصادى باشد، اصلا نميتواند مقصد مناسبى براى سفر تفريحى باشد، زيرا كه در اينصورت احتمال اينكه طعمه دزدها شويد بسيار زياد ميشود.
_به غذاهاى محلى توجه كنيد.
با توجه به اينكه مقصدتان كجاست، كيفيت و نوع غذاها تغيير خواهد كرد، كمى درباره غذاهاى محلى تحقيق كنيد و اگر باب ميلتان نبود و كودكى خردسال به همراه داشتيد كه نبايد فست فود بخورد، ميتوانيد چند بسته غذاى كنسروى تهيه كنيد و با خود به سفر ببريد.
 
دیدگاه شما