غذاى هواپيما: قسمت دوم


کدام خطوط هوایی بهترین غذا را دارند؟
جيسون كسلر كه در زمينه آشپزى متخصص است و كتاب هايى در اين زمينه منتشر كرده است، انواع غذاهاى هواپيماها را دسته بندى كرده و اين دسته بندى در وبسايت معروف TPG منتشر شده است. لازم به ذكر است بررسى که اين نويسنده بر روى غذاهاى خطوط هواپيمايى انجام داده از طريق نظرسنجى هاى آنلاينى است كه توسط مشتريان خطوط هوايى پر شده، صورت گرفته و خود اين سرآشپز قادر به چشيدن همه غذاها نبوده است. وى بيان كرد كه "قضاوت بر روى كيفيت خدمات دهى خطوط هواپيمايى صرفا از روى غذايى كه سرو ميكنند درست نيست، زيرا پسنديده شدن كيفيت غذا توسط مسافر كاملا سليقه اى است و قطعا معيار قطعى و مناسب براي سنجش كيفيت خدمات دهى پرواز نيست. اما اين سرآشپز سعى كرده با درنظر گرفتن سليقه هاى مختلف، مقايسه اى نسبتا منطقى بين خطوط هواپيمايى انجام دهد. بررسى هاى انجام شده ليستى از برترين خطوط هواپيمايى در اختيار ما قرار ميدهد;
"سنگاپور، ترکیه، امارات، اتحاد، کتی پسیفیک هنگ کنگ، ایرفرانس، قطر، اتریش، کوانتاس استرالیا، تایی، کره، لوفت هانزا، ویرجین آمریکا، نیوزیلند، عمان و ژاپن" به ترتیب لیست بهترین خطوط هوایی را از نظر سرو غذا تشکیل داده اند.
علت اينكه سنگپور رتبه اول رو كسب كرد، چيست؟
شركت هواپيمايى سنگاپور آزمايشگاهى با شرايط مشابه كابين هواپيما در ارتفاع را شبيه سازى كرده و آشپزخانه تهيه و تست غذاهايش را درون اين فضا قرار داده، تمام عوامل خارجى كه ميتوانند بر طعم غذا تاثير بگذارند را در مراحل تهيه تا سرو غذا اعمال كردند و طي آزمون و خطاهاى متعدد به دستور پخت هايى رسيدند كه توانستند غذاهايى را تهيه كنند كه در ارتفاع هاى زياد هم خوشمزه باشد. اين شركت هواپيمايى براى خودش منوى غذايى تهيه كرده كه ٦٠ غذاى متنوع را در خودش جا داده و همه آنها هم باب طبع مسافرينش بوده است. به همين خاطر است كه در رتبه بندى شركت هاى هواپيمايى از نظر كيفيت غذا رتبه اول را كسب كرده و همچنان بى رقيب بماند.
خطوط هواپيمايى اى كه رتبه هاى بعدى را كسب كردند!
شركت هواپيمايى تركيه از كيفيت غذاى مطلوبى براى مسافرينش برخوردار است و علاوه بر نوع و كيفيت غذا، قهوه تركى كه براى مسافرينش سرو ميكند، باعث شده تا اين خط هواپيمايى در رتبه دوم قرار بگيرد. 
شركت هاى هواپيمايى خاورميانه مثل امارات، قطر و اتحاد جز ده شركت برتر هستند و خدمات و غذاى مطلوبى به مسافرينش ارائه ميدهند. به همين خاطر است كه بسيارى از مسافران اين شركت هاى هواپيمايى را براى سفر انتخاب ميكنند. در مقايسه با شركت هاى عربي و سنگاپور، بعضى از شركت هاى هواپيمايى آسيايى هم از كيفييت مطلوبى برخوردارند.
چند نکته كه بد نيست بدانيد:
بعضى از ما وقتى داريم وسايل سفر را جمع ميكنيم، دلمان ميخواهد خوراكى ها و تنقلات مورد علاقه امان رو هم با خودمان ببريم. اگر شما هم جز اين دسته از مسافران هستيد و ميخواهيد با خود تنقلات رو به داخل هواپيما ببريد خوب است كه بدانيد؛
نبايد مواد غذایی چرب را انتخاب کنید، حتی مغز بادام، پسته و مانند اینها.
لواشک، میوه خشک، آلو، انجیر و خشکبار دیگر، بهترین گزینه ها هستند.
بهتر است مواد قندی و شکلات حتما همراه تان باشد، می دانید که بعضی از پروازهای داخلی در شکلات ابتدای پرواز هم صرفه جویی می کنند.
فراموش نكنيد كه در فرودگاه خيلى از خوراكى ها را اجازه نميدهند از گيت رد كنيد، مثلا اگر خوراكى آبدار باشد و در عين حال بسته بندى مناسبى هم نداشته باشد، خيلي احتمال دارد كه اجازه ندهند تا اون خوراكى را با خود سوار پرواز كنيد.
آشپزخانه هاى شركت هاى هواپيمايى اصلا دوستدار محيط زيست نيستند.
کترینگ های هوایی، ضایعات و زباله هاى زیادی تولید می کنند. موادی مثل پلاستیک، آلومینیوم و روغن قابلیت بازیافت دارند و غذاهای اضافه، دور ریخته می شوند. در پروازهای معمولی، به ازای هر مسافر یک سینی غذا ارائه می شود، ولی در پروازهای درجه یک برای این که به درخواست مسافر جواب منفی ندهند، حداقل به اندازه یک برابر و نیم تعداد مسافران، غذای اضافه به هواپیما منتقل می شود تا بتوانند در صورتى كه غذاى بيشترى خواستند، به درخواستشون پاسخ مثبت بدهند، كه البته خيلى كم پيش مى آيد كه مسافرين غذاى بيشتري بخواهند و اين يعنى قسمت عمده اين غذاها دور ریخته می شود.
آشپزخانه مجازی
کافی است در فضای مجازی چرخی بزنید و بعنوان مثال هشتگ airlinemeals را جست وجو کنید تا انبوه عکس هایی را که مسافران خطوط هوایی از تجربه غذایى كه در هواپيما خورده اند و به اشتراك گذاشته اند را ببينيد. اين عكس ها شامل عكس هايى از جمله عکس هایی متعلق به پرواز های اکونومی کلاس، بیزنس کلاس و فرست کلاس ميشود که برای كسانى كه تجربه سفر با هواپيما را نداشته اند، می توانند جذاب باشند.
زير اين عكس ها كامنت ها و متن هاى مختلفى را خواهيد خواند، بعضي ها از كيفيت غذاشون راضى بودند و برخى ديگر ناراضى بودند. مسافرى از كيفيت پايين غذا متعجب شده، مسافرى ديگر از طعم نوشیدنی همراه با غذا غافلگیر شده و دیگری دور مارمولکی که داخل بسته غذا پیدا کرده خط کشیده. مجموعه این عکس ها را www.airlinemeals.net دور هم جمع کرده اند. این سایت نزدیک به ٤٠ هزار عکس از بیش از ٧٠٠ خط هوایی را در آرشیو خود جا داده است.
دیدگاه شما