چگونه مقصد سفرهايمان را انتخاب كنيم: قسمت دوم


چه چیزی رو ترجیح میدهید؟

شهرهای شلوغ و پرتردد؟ یا حومه های شهر که آرام هستند؟ ساحل یا کوهستان؟ هتل های ساحلی یا برج های بلند؟ سفر هوایی یا زمینی؟ تجربه فستیوال های شلوغ یا شهرهای آرام؟ تجربه خرید در فروشگاه های بسیار بزرگ یا بازدید از بازارهای محلی و خرید کردن از آنجا؟ خوردن غذا در رستوران های لوکس یا امتحان کردن غذاهای محلی و ارزان قیمت؟ ماجراجویی یا ریلکس کردن؟ سفر لاکچری، معمولی یا مقرون به صرفه؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند که تمام روز را کنار استخر دراز بکشند و کتاب بخوانند؟ یا اینکار باعث میشود حوصله اتان حسابی سر برود؟ با جواب دادن به این سوالات میتوانید انتخاب هایتان برای سفر را محدود کنید و به نتیجه مطلوبی برسید.

 

_چقدر زمان برای سفر دارید؟

اگر در طول سال فقط يک یا دو هفته زمان برای سفر کردن دارید، قطعا نباید مقصدتان را طوری انتخاب کنید که ساعت های زمان برای رسیدن به آنجا زمان لازم باشد، در واقع نباید مسافت های خیلی طولانی و دور را انتخاب کنید. اما اگر یک ماه زمان دارید، بد نیست که شهرها یا کشورهای دورتر را در بین گزینه هایتان قرار بدهید. اگر زمان زیادی در اختیار ندارید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

*نزدیک ترین مقاصد را بین گزینه هایتان قرار بدهید.

*فقط یک کشور را به عنوان مقصد انتخاب کنید، جابجایی بین چند کشور بسیار زمان بر خواهد بود.

*احتمالا مجبور میشوید برای اینکه در زمان صرفه جویی کنید، پول بیشتری پرداخت کنید.

*شاید مایل باشید فعالیت های زیادی را در طول سفر تجربه کنید، اما پیشنهاد می کنم تعداد این فعالیت ها را محدود کنید تا بیش از حد خسته نشوید.

*احتمالا مجبور می شوید برای تمام فعالیت ها از قبل برنامه ریزی کنید تا زمان کمتری از دست بدهید.

 

در سفرهایی که بیش از دو هفته طول خواهد کشید، میتوانید چند شهر یا کشور را برای بازدید انتخاب کنید و نگران اتلاف وقت نباشید. مجبور نیستید برای صرفه جویی در زمان هزینه های زیادی پرداخت کنید. چون زمان سفر زیاد است و باید مدام ساک یا چمدانتان را جابجا کنید، بهتر است سبک سفر کنید و وسایل زیادی با خود نبرید. برنامه ریزی شما انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت.

 

_بودجه اتان چقدر است؟ 

یک عامل بسیار مهم در تعیین مقصدتان برای مسافرت، مقدار پولی است که می خواهید هزینه کنید. قرار نیست تمام پولتان را از حساب های بانکیتان خارج کنید، چیزی که مهم است با در نظر گرفتن رقمی منطقی بتوانید بهترین مکان را برای بازدید و یا در ساده ترین حالت گذراندن تعطیلاتتان انتخاب کنید. اگر قرار است سفرتان بیش از دو هفته طول بکشد، پیشنهاد می کنم، مناطق ارزان قیمت، اقامتگاه های با قیمت مناسب و بلیط هایی با بهترین قیمت را تهیه کنید تا مجبور نباشید همه پس اندازتان را خرج کنید.

 

کدام فصل را برای سفر کردن دوست دارید؟

خیلی از افراد با توجه به فصل مورد علاقه اشان سفر می کنند. شما کدام فصل را دوست دارید؟ سفر در تابستان را ترجیح می دهید یا در زمستان؟ من معمولا سفر در تابستان را ترجیح می دهم، علت آن هم این است که چه همسفر داشته باشم چه نداشته باشم، فعالیت هایی که در فضای باز می توانم انجام بدهم بسیار بیشتر و متنوع تر است و باید بدانید که زمانی که در بین همسفرانتان کودک خردسالی هست، بهتر است فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنید. در صورتی که هدفتان از سفر کردن انجام فعالیت های زمستانه مثل اسکی کردن است، باید در همان فصل هم سفر کنید. در غیر این صورت همچنان سفر در فصل های گرم را به شما پیشنهاد می کنم. البته باید تاثیر فصل بر روی هزینه سفر به مقصد مورد نظرتان را هم در نظر بگیرید. پول بلیط  و هتل در شهرهای پرمسافر معمولا در فصل  تابستان تا چند برابر اضافه می شود که اصلا مقرون به صرفه نیست و ممکن است بیش از بودجه شما باشد.

 

میتوانید در فصل هایی که مسافر کم است به سفر بروید؟

معمولا تابستان فصلی است که به دلیل اینکه مدارس تعطیل است، سفرهای خانوادگی بیشتری انجام می شود، به همین خاطر ممکن است هزینه ها بالاتر باشد، اگر برایتان امکان داشته باشد که در پاییز یا زمستان به سفر بروید، خوش شانس هستید که در هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد.

 

به جای اینکه به انتخاب مقصدتان خیلی فکر بکنید، به سادگی می توانید اولین پروازی که هزینه مناسبی دارد را انتخاب کنید و به آن شهر یا کشور بروید. خوب است که بعضی وقت ها همه چیز را ساده بگیریم و فقط از گذر زمان لذت ببریم.

دیدگاه شما