شهر دیدنی تفت


تفت شهری باستانی با قدمتی طولانی و یکی از خوش آب و هواترین شهرهای استان یزد است که در جنوب غربی و فاصله ۱۸ کیلومتری آن جا خوش کرده است. این شهر دیدنی بخاطر قرارگیری در دامنه های شیرکوه از آب و هوایی خنک تری نسبت به دیگر شهرهای این استان برخوردار است.  ردپای تاریخ و ماقبل تاریخ را می توان در نقاشی های حک شده بر کوه ارنان در ناحیه پشتکوه و اسامی روستاها نظیر روستای توران که موسس آن توران دخت ساسانی است،‌یافت. تفت متشکل از ۱۰ دهستان و دو بخش شمالی و جنوبی است که به ترتیب گرمسیر و سردسیر نامیده می شوند.

آب تفت در تاریخ یزد همیشه زبانزد خاص و عام بوده است و در حال حاضر نیز یکی از کوچه های یزد به نام آب تفت وجود دارد که نمایانگر توجه یزدی ها به طراوت شهر تفت است. بیشتر جهانگردان در سفرنامه های خود از تفت به عنوان جایگاهی سرسبز و زیبا یاد نموده اند.

این شهر جذاب یکی از مراکز پرورش گل سرخ، پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم و تولید انار به شمار می رود. در بازارهای داخلی هلوی تفت نیز از اعتبار ویژه ای برخوردار است. دیگر تولیدات کشاورزی این ناحیه شامل گردو،‌بادام، آلبالو، گیلاس، زردآلو و انگور می شود.

معروف ترین و خوش آب و هواترین ییلاق شهر تفت،‌ده بالا است که دارای باغ های سرسبز،‌مزارع خرم و پرطراوت، درختان میوه فراوان و چشمه سارهای متععدی است.

 

دیدگاه شما